Biologia syntetyczna może budzić kontrowersje

Autor: Onet.pl/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2010 11:46

Uzyskanie pierwszej bakterii sterowanej sztucznym genomem jest osiągnięciem nauki, ale może obrócić się przeciwko ludzkości.

Biologia syntetyczna zajmuje się projektowaniem i tworzeniem nowych form życia lub modyfikowaniem form już istniejących. Jej celem jest hodowanie bakterii, które przynosiłyby pożytek ludzkości.

W ramach prac badawczych, finansowanych przez  Europejską Radę do spraw Badań Naukowych, naukowcy z Centre de Regulació Genomica (Centrum Regulacji Genomicznej, CRG) w Barcelonie, próbują wyhodować np. bakterie wchodzące w interakcje z komórkami raka, które mogłyby być pomocne w diagnostyce nowotworów.

Osiągnięcia biologii syntetycznej mogą znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach, nie tylko w medycynie czy w ochronie środowiska. Mogłyby być wykorzystywane dla celów militarnych lub buiterrorystycznych.

W opinii badaczy, w miarę pojawiania się nowych zastosowań dla genomiki syntetycznej, należy się spodziewać, że ta działalność będzie budziła coraz większe kontrowersje natury filozoficznej, co będzie miało szerokie reperkusje społeczne i etyczne.

Więcej: wiadomosci.onet.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum