Biobanki wg. unijnych wytycznych - czy potrzebna nam odrębna ustawa?

Autor: biotechnologia.pl/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2009 12:35

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wytypowało zespół, który przygotuje ekspertyzę na jakiej zasadzie miałby działać biobank i jakich zmian wymaga w tym zakresie polskie prawodawstwo.

- Funkcjonowanie biobanków w naszym kraju nie jest wystarczająco uregulowane, a ich działalność jest słabo nadzorowana - mówi dr Roman Sławeta, radca ministra nauki i szkolnictwa wyższego. - Mamy nadzieję, że ekspertyza da odpowiedź, czy potrzeba nam nowej ustawy regulującej kwestię biobanków czy wystarczy tylko rozporządzenie do obowiązującej ustawy o diagnostyce laboratoryjnej.

Polskie prawodastwo musi odpowiadać wytycznym OECD jak i Rady Europy. Tylko wtedy nasz kraj będzie mógł przystąpić do tworzonego przez Komisję Europejską w ramach 7 Programu Ramowego projektu BBMRI (Biobanking and Biomolecular Resources Research Infrastructure), który ma doprowadzić do uruchomienia europejskiej infrastruktury biobanków i zasobów biomolekularnych oraz ułatwienie dostępu do nich.

W Europie działa zbyt mała ilość instytucji funkcjonujących przy szpitalach i ośrodkach naukowo-badawczych, które zajmują się gromadzeniem próbek biologicznych. Brak współpracy między nimi skutkuje dublowaniem się prac i opracowywaniem własnych zasad gromadzenia, przetwarzania czy wykorzystywania materiałów i związanych z nimi danych. Dla osiągania lepszych efektów badań zharmonizowanie ich działalności wydaje się zatem oczywiste.

Pomoc przy tworzeniu krajowego biobanku zaoferowali już naukowcy z Wielkiej Brytanii. Współpraca obejmuje szkolenia m.in. z zakresu prowadzenia biobanku, przechowywania danych, sposobów negocjacji z pacjentami, których materiał genetyczny miałby zostać przechowywany i wykorzystywany następnie do badań.

Tworzony przez ministerstwo biobank będzie gromadził dane dotyczące populacji polskiej. Takie projekty funkcjonują już między innymi w Islandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Estonii (we współpracy z Łotwą).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum