×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Bielizna z elektrodami umożliwi monitorowanie pacjenta?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia31 marca 2010 08:40

Elektrody węglowe nadrukowane na wewnętrznej stronie bielizny mogą pełnić funkcję sensorów monitorujących non-stop stan fizjologiczny badanej osoby.

Bielizna z elektrodami umożliwi monitorowanie pacjenta?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dzięki nowo opracowanej technologii w przyszłości powstaną układy analityczne, które pozwolą lekarzom na zdalną obserwację stanu zdrowia pacjenta, który nie przebywa w szpitalu – podaje „Analyst”.

Na całym świecie koszty hospitalizacji i leczenia stanowią poważną część wydatków na opiekę zdrowotną. Z tego też względu coraz częściej prowadzone są działania, które bez szkody dla chorego zapewnią zdalną opiekę medyczną, z pominięciem bezpośredniego kontaktu pacjenta i lekarza.

Jednym z przykładów jest opracowany przez naukowców z University of California (USA) układ analityczny zintegrowany z powierzchnią bielizny osobistej. Zestaw sensorów węglowych, które nadrukowano na wewnętrznej części gumki od majtek, co zapewnia bezpośredni kontakt ze skórą, wykonany został techniką zbliżoną do produkcji nadruków na koszulkach.

By utrwalić elektrody i zwiększyć ich wytrzymałość mechaniczną, po naniesieniu na gumkę pasków wykonanych z tuszu węglowego (o grubości 75 mikrometrów i wielkości 1,5 x 15 milimetrów), naukowcy wygrzewali całość w temperaturze 120 stopni Celsjusza przez 20 minut.

Dzięki takiej procedurze elektrody nie tylko były odporne na odkształcanie, zapewniając długotrwałe poprawne działanie sensorów, ale również stanowiły mały i delikatny element, który nie zmniejszał komfortu użytkowania bielizny.

W dalszej części badań sprawdzono przydatność wytworzonych wcześniej na bieliźnie węglowych elektrod, tworząc z nich elektrochemiczne układy sensoryczne umożliwiające analizę zmiany stężenia nadtlenku wodoru oraz enzymu NADH. Obecność tych substancji na powierzchni skóry w minimalnych ilościach jest związana z zachodzącymi wewnątrz organizmu procesami metabolicznymi.

Według naukowców, nowo opracowana technologia stałej integracji mikroczujników z bielizną stanowi podstawę przyszłej nowoczesnej medycyny, której diagnostyka opierać się będzie na bezpośrednich i długotrwałych badaniach zmian zachodzących w ciele i na skórze pacjenta. Tego typu analizy będą mogły być prowadzone zdalnie, bez konieczności pobytu pacjenta w szpitalu, a nawet bez konieczności kontaktu osobistego z lekarzem.

Nowa technologia rozpracowywana jest również pod kątem monitoringu zmian fizjologicznych osób poddanych silnemu wysiłkowi fizycznemu oraz stresowi, jak również w celu stworzenia systemu rejestrującego obecność alkoholu w ciele kierowcy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze