Białystok: uniwersytet będzie prowadził badania nad genomem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 października 2015 14:45

Badania nad ludzkim genomem będzie prowadził Uniwersytet Medyczny w Białymstoku wspólnie z naukowcami ze Stanów Zjednoczonych - poinformowano w piątek (9 października) w Białymstoku podczas centralnej inauguracji roku akademickiego uczelni medycznych, połączonej z 65-leciem tamtejszego Uniwersytetu Medycznego.

Białystok: uniwersytet będzie prowadził badania nad genomem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W uroczystościach w Operze i Filharmonii Podlaskiej wzięli m.in. udział rektorzy uczelni medycznych oraz minister zdrowia prof. Marian Zembala.

Minister mówił, że siłą medycyny akademickiej jest nauka tworzona z partnerami rozpoznawalnymi za granicą i publikowanie osiągnięć. Podkreślał, że "największą inspiracją" lekarzy jest chory, bo dzięki wykorzystaniu nowoczesnych możliwości lekarze zaczynają szukać rozwiązań. Zaznaczył, że rolą ministra jest mobilizowanie naukowców w aktywności, gdyż "bierność oznacza mniej wyleczonych chorych".

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Jacek Nikliński powiedział, że współpraca międzynarodowa jest "kluczem do sukcesu na świecie", dlatego uczelnia angażuje się w wiele tego typu przedsięwzięć. Jednym z nich będą w najbliższych miesiącach badania - wspólne z uniwersytetem medycznym na Florydzie - nad ludzkim genomem. W styczniu ma zostać zorganizowana konferencja założycielska poświęcona badaniom nad sekwencjonowaniem genomu.

Rzecznik białostockiego Uniwersytetu Medycznego prof. Lech Chyczewski powiedział PAP, że trwają badania pilotażowe (krew do badań oddało na razie 15 osób, w ramach całego projektu przebadanych będzie ok. 10 tys. osób). Projekt pod nazwą "Badania całkowite genomu ludzkiego" finansuje uniwersytet z Florydy.

- To jest przełomowy projekt. Niezwykle kosztowny. Ma za zadanie przebadanie genomu populacji Podlasia. Wszelkiego rodzaju badania idą w tej chwili w kierunku połączenia informacji, które możemy otrzymać z całego genomu ludzkiego, z chorobami - mówi Chyczewski. Tłumaczy, że porównanie całego genomu zdrowego człowieka ze szczegółową wiedzą o genomie chorego daje informacje o skłonnościach do zachorowania.

Takich skomplikowanych genetycznych analiz statystycznych dokonują komputery. Wkrótce na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku zostanie oddane do użytku nowoczesne centrum obliczeniowe - tzw. Europejskie Centrum Bioinformatyczne. Powstał budynek - z odpowiednim zapleczem - trwa instalacja komputerów o olbrzymich mocach obliczeniowych, które będą służyć do tych analiz.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku kształci studentów na 14 kierunkach na trzech wydziałach. Wszystkie mają najwyższe kategorie naukowe. Działają m.in. doktoranckie studia w języku angielskim. Uczelnia zatrudnia 761 pracowników naukowych, z czego 129 to profesorowie, a 134 to doktorzy habilitowani.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze