Białystok: uczelnia wprowadzi na rynek medyczne wynalazki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2011 16:31

Politechnika Białostocka powołała spółkę, która zajmie się wdrażaniem do produkcji wynalazków i nowych rozwiązań technicznych, m.in. z zakresu medycyny.

Białystok: uczelnia wprowadzi na rynek medyczne wynalazki

Instytut Innowacji i Technologii Sp. z o.o. w 100 proc. zależna od uczelni, zaczęła działać z początkiem 2011 roku i będzie komercjalizować badania naukowe.

Prezes Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej, Jerzy Muszyński,  poinformował, że dziedziną, w której spodziewane są nowe wdrożenia, jest medycyna, szczególnie w kwestiach związanych z diagnostyką. Podał przykład pracy autorstwa doktoranta z politechniki, który opracował program do interpretacji badania EKG: ma on być lepszy od obecnie stosowanych na świecie. Na początek placówka chce jednak wdrożyć pomysły związane z rozwiązaniami z dziedziny oprogramowania komputerowego.

Instytut będzie się zajmował zleceniami, jakie w stronę naukowców kieruje przemysł, i odwrotnie – chce wdrażać pomysły, których autorami są naukowcy. Planuje też świadczenie wszelkie usług doradczych we wdrożeniach: od przygotowania wniosku patentowego, przez produkcję prototypu i poszukiwanie inwestorów.

Spółka oprócz pozyskiwania pomysłów, które dadzą się przekształcić w produkt i sprzedać, będzie się też zajmowała produkcją prototypów. Ma się to dziać na bazie Zakładu Produkcji Doświadczalnej, który prowadzi działalność produkcyjną. Majątek Instytutu Innowacji jest dzierżawiony od politechniki.

Politechnika Białostocka jest jedną z największych uczelni w województwie podlaskim i największą uczelnią techniczną w regionie. Kształci około 13 tys. studentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum