Białystok: uczelnia opatentowała substancję podawaną chorym onkologicznie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2014 17:23

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku opatentował opartą na składnikach naturalnych substancję podawaną chorym podczas chemioterapii.

Białystok: uczelnia opatentowała substancję podawaną chorym onkologicznie

Odkrycia substancji dokonał zespół naukowców kierowany przez małżeństwo profesorów Annę i Krzysztofa Bielawskich w laboratoriach Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W badaniach nad substancją brał również udział zespół prof. Zbigniewa Kałuży z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie - informuje Nasz Dziennik.

- Substancja ta składa się z całej serii pochodnych izochinolinowych. Na przebadane przez nas komórki nowotworowe działa ona silniej niż etopozyd, substancja stosowana obecnie w chemioterapii - mówi prof. Anna Bielawska.

Wniosek o opatentowanie nowej substancji złożono do polskiego Urzędu Patentowego 5 lat temu. Po sprawdzeniu, czy podobnej substancji nie odkryto gdzieś wcześniej na świecie, patent został teraz zarejestrowany.

Zanim jednak substancja będzie produkowana i używana, upłynie jeszcze dużo czasu. Potrzebna jest firma, która kupiłaby licencję i po przeprowadzeniu potrzebnych badań wprowadziła nową substancję na rynek. Pierwszy zainteresowany to szwajcarska firma farmaceutyczna.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum