Białystok: student UM w gronie najlepszych wynalazców

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2015 10:06

Na tegorocznej 43. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie swoje osiągnięcie medyczne zaprezentuje Karol Charkiewicz ,z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, który znalazł się w piątce laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca.

Białystok: student UM w gronie najlepszych wynalazców

Tegoroczna edycja była piątą odsłoną ogólnopolskiego konkursu, organizowanego przez Politechnikę Świętokrzyską w Kielcach. Jest adresowany jest do studentów oraz doktorantów , którzy są twórcami i współtwórcami wynalazku lub wzoru użytkowego bądź przemysłowego chronionego prawem wyłącznym lub zgłoszonego do ochrony w Urzędzie Patentowym RP.

W tym roku do konkursu zgłoszono 56 wynalazków z 21 uczelni i instytutów badawczych. Najwięcej, bo 14, zaprezentowała sama Politechnika Świętokrzyska.

Finalnie przyznano pięć równorzędnych nagród - wśród laureatów znalazł się Karol Charkiewicz z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest współautorem "Wykorzystania panelu 14 autoprzeciwciał, jako klasyfikatora w nieinwazyjnej diagnostyce prenatalnej aberracji chromosomowej Zespołu Downa opartego o analizę we krwi". Wyniki prowadzonych przez niego badań mogą być wykorzystywane w diagnostyce oraz przy opracowaniu zupełnie nowego postępowania diagnostycznego potrzebnego przy wykrywaniu zespołu wad wrodzonych.

Swoje naukowe odkrycia wraz z pozostałą czwórką laureatów przedstawiciel UMB zaprezentuje na tegorocznej 43. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie. Wyjazd zostanie sfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum