Białystok: naukowcy z Politechniki patentują nowe wynalazki z zakresu medycyny

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2013 12:25

Prace nad udoskonaleniem implantów stomatologicznych lub narzędzi chirurgicznych prowadzą naukowcy z Politechniki Białostockiej, największej publicznej uczelni technicznej w województwie podlaskim.

Białystok: naukowcy z Politechniki patentują nowe wynalazki z zakresu medycyny
Część z tych badań jest elementem projektu "Transfer technologii do przemysłu". Ich wyniki będą mogły wykorzystać konkretne firmy w regionie z różnych branż, ponieważ badania są prowadzone na ich rzecz (Politechnika Białostocka ma z nimi podpisane umowy). Firmy mają otrzymać gotowe, innowacyjne rozwiązania, a następnie wdrażać je podnosząc swoją konkurencyjność. Chodzi też o nawiązanie bliższej, długofalowej współpracy uczelni z przemysłem.

Projekt obejmuje prace nad ośmioma innowacjami z dziedzin takich jak: medycyna, budownictwo, produkcja maszyn rolniczych, gospodarka wodno-ściekowa czy odnawialne źródła energii. 

W związku z tym, że chodzi o nowe, innowacyjne rozwiązania, w trakcie prac naukowcy nie chcą omawiać żadnych szczegółów. Wypracowane na uczelni wynalazki w różnych dziedzinach, zostały zgłoszone do opatentowania.

Jak poinformował rzecznik patentowy Politechniki Białostockiej Paweł Miniuk, jest wśród nich między innymi wewnątrzkostny implant stomatologiczny, a także sposób stymulacji komórek kostnych dla implantów stomatologicznych, ale też innych implantów dokostnych. Wypracowana metoda ma pomóc rozwiązać jeden z głównych problemów związanych z implantami w stomatologii, jakim jest ich obluzowanie w jamie kostnej. - Budowa rozporowa implantu stomatologicznego ma zapewnić lepszą stymulację komórek kostnych - poinformował Miniuk.

Do opatentowania zgłoszono także samoblokujący przegub łokciowy protezy ramienia z samoczynnym blokowaniem przegubu. W rozwiązaniu tym elementy blokady poruszają się w płaszczyźnie prostopadłej do płaszczyzny ruchu zginania czy prostowania w przegubie.

W dziedzinie związanej z medycyną opracowano również specjalny zatrzask kulowy do protez zębowych. Jego zaletą jest minimalne zużycie. Obliczono, że przy założeniu, iż posiadacz protezy wyjmuje ją - po to by umyć - i zakłada - minimum dwa razy dziennie, powierzchnie zaczepu po około czterech latach używania "zaledwie uległyby dotarciu".

Elementem projektu są też prace nad modyfikacją właściwości eksploatacyjnych narzędzi chirurgicznych. 

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum