Białystok: naukowcy pracują nad implantami stomatologicznymi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2013 11:31

Naukowcy z Politechniki Białostockiej realizują prace nad udoskonaleniem implantów stomatologicznych oraz narzędzi chirurgicznych. To część projektu "Transfer technologii do przemysłu".

Białystok: naukowcy pracują nad implantami stomatologicznymi

Prace na Politechnice Białostockiej w ramach „Transferu technologii do przemysłu prowadzone są między innymi nad modyfikacją właściwości eksploatacyjnych narzędzi chirurgicznych. Na uczelni wypracowano również nowe rozwiązania w różnych dziedzinach, które są zgłoszone do opatentowania.

Jak poinformował rzecznik patentowy Politechniki Białostockiej Paweł Miniuk, jest wśród nich między innymi wewnątrzkostny implant stomatologiczny, a także sposób stymulacji komórek kostnych dla implantów stomatologicznych, ale też innych implantów dokostnych.

Wypracowana metoda ma pomóc rozwiązać jeden z głównych problemów związanych z implantami w stomatologii jakim jest ich obluzowanie w jamie kostnej. - Budowa rozporowa implantu stomatologicznego ma zapewnić lepszą stymulację komórek kostnych - mówi Paweł Miniuk, rzecznik patentowy Politechniki Białostockiej.

Na politechnice wypracowano również i zgłoszono do opatentowania samoblokujący przegub łokciowy protezy ramienia z samoczynnym blokowaniem przegubu.

- W rozwiązaniu tym elementy blokady poruszają się w płaszczyźnie prostopadłej do płaszczyzny ruchu zginania czy prostowania w przegubie - tłumaczy rzecznik patentowy.

W dziedzinie związanej z medycyną opracowano również specjalny zatrzask kulowy do protez zębowych. Jego zaletą jest minimalne zużycie. Obliczono, że przy założeniu, że posiadacz protezy wyjmuje ją - po to by umyć - i zakłada - minimum dwa razy dziennie, powierzchnie zaczepu po około czterech latach używania "zaledwie uległyby dotarciu".

Politechnika Białostocka kształci około 14 tys. studentów. Uczelnia zasłynęła m.in. z międzynarodowych sukcesów studentów w konkursach w USA na konstrukcje łazików marsjańskich. W 2013 roku studenci wygrali te zawody z łazikiem Hyperion, łazik Magma 2 zajął drugie miejsce w 2011 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum