Białystok: na UM powstaje pierwszy w Polsce ośrodek biostatystyki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2013 13:29

13,5 mln zł będzie kosztowała budowa i wyposażenie ośrodka biostatystyki w Centrum Badań Innowacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Ośrodek ma kształcić biostatystyków i prowadzić badania dotyczące chorób cywilizacyjnych.

Białystok: na UM powstaje pierwszy w Polsce ośrodek biostatystyki
Realizowany przez uczelnię projekt "Ośrodek ds. analiz zagrożeń cywilizacyjnych lub środowiskowych i sposobów przeciwdziałania im" zakłada powstanie ośrodka biostatystyki i biomodelowania, a także przebudowę dwóch innych jednostek uczelni. Wartość całego projektu to blisko 20 mln zł, przy czym w 90 proc. jest on dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Jak zaznaczył rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Lech Chyczewski, będzie to pierwszy ośrodek biostatystyki w Polsce. Ma on zacząć działać pod koniec przyszłego roku. Będzie także współpracował z zagranicznymi jednostkami.

Prof. Chyczewski zwrócił uwagę, że w kraju brakuje specjalistów od biostatystyki. Wyjaśnił, że naukowcy prowadzący badania laboratoryjne otrzymują bardzo dużo informacji i nie są w stanie opracować wszystkich. Tutaj z pomocą mają przyjść właśnie biostatystycy, którzy będą prowadzić badania molekularne i wyciągać wnioski pomocne w diagnozowaniu i leczeniu chorób. W kręgu szczególnych zainteresowań uczelni są choroby cywilizacyjne.

Ośrodek będzie częścią Centrum Badań Innowacyjnych, które działa na uczelni od 2010 r. Korzystają z niego dwa wydziały uniwersytetu medycznego: lekarski i farmaceutyczny, a także uczelniane Centrum Medycyny Doświadczalnej. Dzięki nowoczesnej aparaturze w centrum prowadzone są badania m.in. w zakresie chorób nowotworowych, układu krążenia i otyłości.

Prof. Chyczewski podkreślił, że ośrodek biostatystyki jest kolejnym ogniwem Centrum Badań Innowacyjnych. Dzięki niemu będzie można analizować wyniki badań na uczelni, a nie, jak to się działo do tej pory, wysyłać je za granicę.

W ramach projektu w ośrodku powstaną: sale seminaryjne do kształcenia przyszłych biostatystyków, nowoczesne laboratorium bioinformatyki oraz pracownie naukowców.

Rzecznik uczelni przypomniał, że ośrodek biostatystyki i biomodelowania nie mógłby istnieć bez kadry. Dlatego UM zamierza kształcić biostatystyków. W tym roku na uniwersytecie ruszą międzynarodowe studia doktoranckie z biostatystyki. Naukę ma rozpocząć 20 osób. Studia te są skierowane do Polaków, ale także do zagranicznych studentów. Wykłady będą prowadzić wykładowcy z uznanych placówek na całym świecie. Studia są realizowane w ramach projektu resortu nauki Krajowy Naukowy Ośrodek Wiodący (KNOW).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum