Białystok: leczenie dopasowane do pacjenta - cel badań Uniwersytetu Medycznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 października 2015 08:30

Leczenie dopasowane indywidualnie do pacjenta ma być głównym efektem badań, które wspólnie z innymi podmiotami rozpocznie wkrótce Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Uczelnia już wcześniej zdobyła na ten cel 19 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Białystok: leczenie dopasowane do pacjenta - cel badań Uniwersytetu Medycznego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak poinformował PAP rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Lech Chyczewski, badania ruszą 1 grudnia. Obecnie trwają przetargi na sprzęt, przygotowywana jest umowa o współpracy z biobankiem w Hamburgu, jednym z najlepszych - jak zaznacza prof. Chyczewski - takich ośrodków w Europie, współpracującym z różnymi podmiotami na całym świecie. Białostocka uczelnia chce w ramach projektu m.in. stworzyć własny biobank.

- Zrobiliśmy już nabór osób, które będą rozmawiały z pacjentami, będą zbierały wywiady. Przygotowujemy kadrę do pobierania materiału tkankowego, bo biobank to nie tylko pobieranie tkanek - to również pobieranie płynów ustrojowych, ale także bardzo dokładne zbieranie wywiadu i potem śledzenie, co dzieje się z chorym - tłumaczy Chyczewski.

W ramach projektu będą również prowadzone typowe badania histopatologiczne z typowaniem nowotworów. - Nasz biobank będzie nastawiony na nowotwory i na zbieranie informacji dotyczących zindywidualizowanego, spersonalizowanego leczenia. To jest najważniejsze - leczenie na miarę, indywidualnie dostosowane do chorego. Precyzyjniej mówiąc, chodzi o leczenie dostosowane do tego, co tkwi w jego genomie; jakie są malformacje, które doprowadziły do nowotworu - wyjaśnia prof. Chyczewski.

To ważne, bo wiadomo, że np. dwoje pacjentów cierpiących na ten sam nowotwór różne reaguje na leczenie - zdarza się, że jeden reaguje pozytywnie, drugi w ogóle. - Chcemy wiedzieć dlaczego tak się dzieje i działać tak, by leczyć tylko tych ludzi, gdzie będzie pozytywna odpowiedź na zastosowanie leczenia - mówi prof. Chyczewski i przekonuje, że w ten sposób można uniknąć niepotrzebnego zatruwania organizmu osoby, która nie reaguje na leczenie. Takie leczenie jest również tańsze.

Już wcześniej władze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zapowiadały, że do badań w ramach projektu Strateg Med będzie wykorzystywany najnowocześniejszy w Polsce sprzęt do skanowania ludzkiego ciała, łączący pozytonową tomografię emisyjną i rezonans magnetyczny. Urządzenie PET/MR znajduje się w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym (BPN-T), gdzie działa Laboratorium Obrazowania Molekularnego BPN-T. Skaner umożliwia wykrycie nieprawidłowości morfologii i funkcji danego narządu już w bardzo wczesnym stadium choroby. To szansa na szybką diagnozę i indywidualne planowanie terapii.

W styczniu 2015 r. dyrekcja tego Parku oraz władze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podpisały umowę partnerstwa i o współpracy w sprawie prowadzenia i obsługi laboratorium. Uczelnia powołała w tym celu spółkę pod nazwą Laboratorium Obrazowania Molekularnego i Rozwoju Technologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. By móc prowadzić badania z wykorzystaniem urządzenia PET/MR musiał też powstać zakład opieki zdrowotnej; stworzono pracownię badań diagnostycznych Bio-skaner PET/MR, której operatorem jest właśnie celowa spółka Uniwersytetu Medycznego.

W skład zespołu badawczego Strateg Med wchodzą także m.in. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Akademicki Ośrodek Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku należy do wiodących polskich uczelni medycznych. Ma status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum