Białystok: grant NCN na badania dotyczące przewlekłej choroby nerek

Autor: bialystok.wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 28 lipca 2017 12:17

115 tys. złotych otrzyma na badania mgr Tomasz Kamiński z Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Grant pn. "Siarczan indoksylu a układ hemostazy w przewlekłej chorobie nerek" z Narodowego Centrum Nauki wesprze badania na temat przewlekłej choroby nerek.

Białystok: grant NCN na badania dotyczące przewlekłej choroby nerek
FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Tomasz Kamiński skończył studia na kierunku farmacja na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej UMB w 2013. Został doktorantem na interdyscyplinarnych studiach środowiskowych. Od 2011 roku jest związany z Zakładem Farmakodynamiki. Pracuje pod opieką prof. Dariusza Pawlaka i jego zespołu.

Obecnie naukowcy zajmują się oceną wpływu toksyny mocznicowej – siarczanu indoksylu – będącej metabolitem tryptofanu na układ krążenia, ze szczególnym naciskiem na układ hemostazy. Problemem jest blisko 20-krotnie wyższa śmiertelność pacjentów cierpiących na przewlekłą chorobę nerek z powodu zaburzeń natury zakrzepowo-zatorowej w porównaniu do ogółu społeczeństwa.

W ramach zrealizowanych dotychczas badań Tomasz Kamiński wraz z zespołem prof. Pawlaka wykazał szereg właściwości siarczanu indoksylu pozwalających wyodrębnić ten związek jako jedno z „brakujących ogniw” łączących przewlekłą chorobę nerek z zaburzeniami kardiologicznymi. Wyniki tych prac zostały opublikowane w 2017 r, na łamach prestiżowych pism naukowych: BMC Nephrology oraz Toxins.

Więcej: bialystok.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum