×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Białostocki wynalazek umożliwi diagnozę na podstawie tęczówki oka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia29 listopada 2015 13:39

Postawienie wstępnej diagnozy na podstawie tęczówki oka ma umożliwić lekarzom wynalazek studentów Politechnik Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - Eyescan. Urządzenie skanujące oko ma być zintegrowane z aplikacją na smartfon i tablet.

Białostocki wynalazek umożliwi diagnozę na podstawie tęczówki oka
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Eyescan to odpowiedź na brak narzędzia diagnostycznego, które pozwalałoby lekarzom pierwszego kontaktu już we wczesnym stadium choroby określić, do jakiego specjalisty skierować danego pacjenta - powiedział jeden z twórców projektu Marcin Joka.

Wynalazcy - studenci Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - szukali takiego rozwiązania do diagnozy, które nie ingerowałoby w ludzkie ciało.

- Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, jaka ludzka tkanka, oprócz krwi, pozwalałaby na znalezienie powiązań jakiś chorób z organami - i znaleźliśmy tęczówkę - powiedział współtwórca wynalazku. Badacze odwołali się w ten sposób do irydologi, czyli nauki zajmującej się badaniem tęczówki oka i dna oka, którego celem jest ocena aktualnego stanu zdrowia.

Pierwszym krokiem do skonstruowania wynalazku było przeanalizowanie tęczówki i stworzenie prototypu aplikacji, która analizuje obraz tęczówki oka i pokazuje zmiany w tej tęczówce, jak przebarwienia czy zmiany strukturalne. Efektem - jak mówił Joka - jest porównanie tej analizy z mapami irydologicznymi, pokazującymi jakie narządy i układy znajdują swoje odzwierciedlenie w określonych miejscach na powierzchni tęczówki. - Wynik tej analizy pozwala oszacować czy w organizmie dzieje się coś złego już na wstępnym etapie rozwoju choroby - dodał.

Eyescan ma składać się ze specjalnego urządzenia, które będzie skanowało oko. Następnie dane będą analizowane i wysyłane do tzw. chmury (czyli wirtualnej bazy danych), a za pomocą aplikacji lekarz będzie w stanie odebrać je i odczytać wstępną diagnozę. Będą tam wypisane m.in. zmiany jakie zaszły w organizmie oraz lista potencjalnych chorób.

Na obecnym etapie wynalazku stworzony jest prototyp oprogramowania do analizowania obrazu tęczówki. Kolejnym krokiem - jak powiedział Joka - będzie konstrukcja urządzenia do skanowania oka w odpowiednich warunkach oświetleniowych, ale - jak dodał - na to potrzebne są środki finansowe.

W ocenie autora, proponowane rozwiązanie jest innowacyjne, bo - jak podkreślił - "do tej pory technologicznie było dosyć trudne, by na podstawie zdjęcia oka móc przeanalizować pewne powiązania między tęczówką a resztą ciała". Jego zdaniem jest to też szybka i tania metoda wstępnej diagnozy.

Joka mówił, że wynalazcy konsultowali swój pomysł z lekarzami. Część z nich - jak dodał - jest zainteresowana takim rozwiązaniem. Mówił, że w Polsce lekarze są podzieleni co do skuteczności irydologii, ale np. w Stanach Zjednoczonych czy Niemczech zaczyna być to wprowadzane do normalnej praktyki lekarskiej.

Projekt Eyescan został wyróżniony w tegorocznym konkursie "Technotalenty" na innowacyjne rozwiązania młodych ludzi z województwa podlaskiego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze