Białko może powstrzymać utratę włosów po chemioterapii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 października 2017 08:57

Dzięki wprowadzeniu pod skórę białka pobudzającego mieszki włosowe, myszy poddane chemioterapii nie straciły owłosienia - informuje pismo "Cancer Research".

Białko może powstrzymać utratę włosów po chemioterapii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Utrata włosów to bardzo widoczny objaw uboczny chemioterapii, powszechnie z nią kojarzony. Należy też do budzących największe obawy skutków ubocznych. Podczas jednego z badań dotyczących kobiet z rakiem piersi około 8 proc. badanych rozważało odmowę leczenia, chcąc ocalić włosy.

Niewiele jest sposobów mogących zaradzić temu problemowi. Schładzanie skóry głowy za pomocą specjalnej czapeczki obkurcza naczynia krwionośne, dzięki czemu do mieszków włosowych dopływa mniej niszczących je leków. Jednak metoda ta jest kosztowna, działa tylko u co drugiej osoby, wydłuża terapię o dwie godziny i może być przyczyną dyskomfortu oraz bólu głowy.

Eksperymentowano także z pobudzającym porost włosów minoksydylem, jednak badania nie potwierdziły jego skuteczności.

Sung-Jan Lin z National Taiwan University postanowił lepiej poznać mechanizmy prowadzące do uszkodzenia mieszków włosowych. Jego zespół zajął się rolą białka o nazwie p53.

Białko to jest aktywowane podczas chemioterapii i pomaga hamować wzrost guza, jednak działa także na inne szybko dzielące się komórki - takie, jak w mieszkach włosowych. Wcześniejsze badania wykazały, że pozbawione p53 myszy nie tracą owłosienia podczas chemioterapii.

Dalsze badania dowiodły, że p53 blokuje aktywność innego, pobudzającego mieszki włosowe białka, WNT3a. Gdy badacze wprowadzili pod skórę myszy kuleczki nasączone WNT3, chemioterapia nie spowodowała utraty sierści w tak potraktowanych miejscach. Natomiast na pozostałym obszarze ciała włosy wypadły.

Analiza mikroskopowa wykazała, że pod wpływem WNT3 liczba komórek macierzystych u podstawy mieszków włosowych zwiększyła się dwukrotnie.

Obecnie trwają badania nad zastosowaniem podobnej metody u ludzi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze