Białko IL-18 sprzyja rozwojowi wrzodziejącego zapalenia jelita, u myszy

Autor: PAP Nauka/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2015 18:13

Naukowcy z Uniwersytetu Yale zidentyfikowali białko, odgrywające kluczową rolę w rozwoju wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. O odkryciu poinformowało pismo "Cell".

Białko IL-18 sprzyja rozwojowi wrzodziejącego zapalenia jelita, u myszy
Badania prowadzono na myszach pozbawionych interleukiny 18 lub jej receptora. Fot. archiwum

Od pewnego czasu interleukinę 18 (IL-18) posądzano o udział w rozwoju zapalenia, jednak nie było jasne, czy pełni ona pozytywną czy negatywną rolę.

Aby to ustalić przeprowadzono badania na myszach pozbawionych tego białka lub jego receptora w komórkach tkanki nabłonkowej jelita lub w komórkach układu odpornościowego. Gryzonie porównywano z grupą kontrolną.

Badacze stwierdzili, że podwyższony poziom IL-18 powodował zaburzenia w obrębie komórek kubkowych, które wchodzą w skład nabłonka jelita grubego i biorą udział w produkowaniu i wydzielaniu ochronnej warstwy śluzu, chroniącej przed rozwojem stanu zapalnego.

Informacje te mogą pomóc stworzyć nowe metody leczenia wrzodziejącego zapalenia jelit, a być może także choroby Leśniowskiego-Crohna.

Jak tłumaczy współautor badań dr Ruaidhri Jackson, kolejnym krokiem będą poszukiwania związków, które mogłyby blokować działanie IL-18 w jelitach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum