Białko GOLPH3 pomoże zdiagnozować raka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2009 10:26

Białko o nazwie GOLPH3 obecne w nadmiarze w komórkach nowotworowych może stanowić dobry biomarker diagnostyczny - poinformowali naukowcy z USA na łamach pisma Nature.

Już z wcześniejszych badań wiadomo, że osoby chore na raka mają więcej kopii genu kodującego białko GOLPH3 obecnego w tzw. aparacie Golgiego - pęcherzykowej strukturze wewnątrzkomórkowej, która umożliwia modyfikacje chemiczne różnych substancji. Lynda Chin wraz z zespołem z Dana-Farber Cancer Institute wykazała, że produkowane w nadmiarze białko GOLPH3 aktywuje ścieżkę sygnałową o nazwie mTOR, o której wiadomo że jest zaangażowana w proces rozwoju prawie wszystkich rodzajów nowotworów.

Leki hamujące ścieżkę sygnałową mTOR (takie jak rapamycyna) są obecnie intensywnie badane pod kątem leczenia raka. Niestety w badaniach klinicznych okazuje się, że odpowiedź organizmu na leczenie rapamycyną i analogami jest słaba. Mimo swojej niekorzystnej funkcji, duża ilość białka GOLPH3 może oznaczać, że dany nowotwór będzie bardziej podatny na leczenie tego typu lekami.

Autorzy pracy mają nadzieję, że określenie poziomu białka GOLPH3 pomoże przewidzieć podatność danego pacjenta na leczenie inhibitorami mTOR, chociaż jego wartość diagnostyczna musi jeszcze zostać dokładnie zbadana.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum