×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Będzie nowe leczenie udaru mózgu? Amerykańscy naukowcy pracują nad nowatorską terapią

Autor: oprac. KK • Źródło: PAPOpublikowano: 09 września 2023 12:56

Naukowcy z University of Tennessee (UTHSC) są bliscy opracowania nowego sposobu leczenia udaru niedokrwiennego mózgu, jednej z głównych przyczyn zgonów osób dorosłych na całym świecie – poinformowali przedstawiciele tej instytucji.

Będzie nowe leczenie udaru mózgu? Amerykańscy naukowcy pracują nad nowatorską terapią
Udary niedokrwienne stanowią około 87 proc. wszystkich przypadków ostrego udaru mózgu. Fot. Shutterstock
  • Udary niedokrwienne stanowią około 87 proc. wszystkich przypadków ostrego udaru mózgu
  • Obecne metody leczenia to dożylna terapia trombolityczna (podawanie leków rozpuszczających zakrzepy) oraz mechaniczna trombektomia (dotarcie cewnikiem do wnętrza tętnicy mózgowej, zlokalizowaniu skrzepliny poudarowej i usunięcie jej)
  • Obie metody trzeba zastosować możliwie szybko i wiążą się one z potencjalnym ryzykiem. Nie u każdego można je zastosować, a ci, którzy zostaną poddani leczeniu i przeżyją, mogą pozostać z trwałą niepełnosprawnością z powodu uszkodzenia neuronów. spowodowanego udarem

Nowa terapia pomogłaby tam, gdzie dzisiejsze leczenie nie wystarcza

Zespół prof. Jianxionga Jianga z UTHSC pracuje nad nowymi antagonistami receptora prostaglandyny EP2, które miałyby przeciwdziałać stanowi zapalnemu układu nerwowego wywołanemu niedokrwieniem mózgu.

Poprzednie prace prowadzone na modelach zwierzęcych przez dr Lexiao Li, stażystę ze stopniem doktora w laboratorium prof. Jianga, potwierdziły możliwość wykorzystania substancji działających na EP2. Zdaniem badaczy to potencjalnie skuteczniejsze i bezpieczniejsze leczenie mogłoby zmniejszyć stan zapalny i zapewnić ochronę neuronów po udarze niedokrwiennym. Zwłaszcza szersze byłoby okno terapeutyczne - czyli dałoby się pomóc pacjentom, w przypadku których za późno na obecnie stosowane terapie. Nowe metody powinny również ograniczyć długotrwałą niepełnosprawność.

- W mojej rodzinie występowała ta choroba. Mój ojciec i moja babcia przed śmiercią przeszli udar niedokrwienny mózgu, co stanowiło dla mnie motywację do opracowania nowego leku na tę chorobę - powiedział prof. Jiang.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum