Będzie można skuteczniej walczyć z infekcjami?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 02 listopada 2010 21:10

Przełomowe odkrycie naukowców - naturalny mechanizm niszczenia wirusów już wewnątrz komórki - umożliwi stworzenie nowych terapii niszczących wirusy.

Będzie można skuteczniej walczyć z infekcjami?
Testy nowych generacji leków rozpoczną się za dwa do pięciu lat - obiecuje dr Leo James z Laboratorium Biologii Molekularnej Medical Research Council. Jego zespół odkrył naturalny mechanizm niszczenia wirusów już wewnątrz komórki. Gdyby udało się go wzmocnić odpowiednimi lekami, zyskalibyśmy zupełnie nową, skuteczną metodę walki z infekcjami. Szczegóły publikuje pismo naukowe PNAS.

Dotąd wszystkie strategie walki z wirusami koncentrowały się na blokowaniu im drogi do komórki i niszczeniu ich „na zewnątrz".

– W każdym podręczniku traktującym o układzie odpornościowym możecie przeczytać, że gdy wirus dostanie się do komórki, zabawa skończona – mówi dr James w rozmowie z The Independent.

Proces badany przez naukowców jest ostatnią linią obrony organizmu przed infekcją. Istotą tego odkrycia jest obserwacja, że przeciwciała dołączają się do wirusa i razem z nim wnikają do komórki. Tam zaś aktywują naturalnie występujące białko TRIM21 wyzwalające silną reakcję niszczącą atakujące wirusy. W ten sposób komórka usuwa zagrożenie w ciągu dwóch godzin - jeszcze zanim chorobotwórczy wirus zdąży ją opanować i rozpocząć produkcję swoich kolejnych kopii.

Badacze z Cambridge zauważyli też, że proces jest jeszcze wydajniejszy, jeżeli sztucznie podwyższą poziom TRIM21.

 

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum