Będę naukowo rozmawiać m.in. o zapachu w diagnostyce medycznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2015 08:35

Wyniki najnowszych badań dotyczących m.in. nowych zastosowań olejków eterycznych czy zapachu człowieka jako wskaźnika stanu zdrowia przedstawione zostaną na VI Krajowym Sympozjum "Naturalne i Syntetyczne Produkty Zapachowe i Kosmetyczne", które w środę (24 czerwca) rozpoczyna się w Łodzi.Sympozja "zapachowe" zapoczątkowano w 1996 r.

Będę naukowo rozmawiać m.in. o zapachu w diagnostyce medycznej
Zapachu człowieka to także wskaźnik stanu zdrowia, Fot. Fotolia

Naukowcy z całego kraju co kilka lat przedstawiają nowe wyniki badań dot. naturalnych i syntetycznych związków zapachowych, aromatów spożywczych, ekstraktów roślinnych oraz surowców i produktów kosmetycznych, a dotyczące ich izolowania, syntezy, analizy składu czy określania właściwości biologicznych i zastosowania w produktach różnego przeznaczenia.

Jednym z tematów tegorocznego sympozjum będzie zapach i wrażliwość zapachowa człowieka jako wskaźnik stanu zdrowia. Jak podkreśla prof. Kalemba, człowiek także wytwarza różne związki zapachowe i może pachnieć różnie, w zależności od tego jakie trapią go choroby.

- Prowadzone są badania dot. wykorzystania produkowanych przez człowieka związków lotnych w diagnostyce medycznej. Związki lotne mogą być biologicznymi markerami i pozwalać diagnozować oraz śledzić przebieg choroby i leczenia. Jest wiele chorób np. cukrzyca czy niektóre postaci raka, które powodują, że człowiek wydziela określone lotne związki chemiczne, które możemy zanalizować i dzięki temu monitorować stan chorego - wyjaśniła PAP prof. Danuta Kalemba z Instytutu Podstaw Chemii Żywności Politechniki Łódzkiej.

Jednym z głównych tematów sympozjum są olejki eteryczne - lotne mieszaniny związków chemicznych, występujące naturalnie w roślinach w bardzo małej zawartości - maksymalne do kilku procent. To one nadają roślinom zapach, a wyodrębnione z nich znajdują zastosowanie jako dodatki do kosmetyków, produktów spożywczych i farmaceutycznych oraz w aromaterapii.

Olejki eteryczne - obok zapachowych - wykazują właściwości biologiczne np. lecznicze, antydrobnoustrojowe, antyoksydacyjne, cytotoksyczne, herbicydowe.

- Obecnie poszukiwane są nowe zastosowania olejków eterycznych albo pojedynczych składników wyizolowanych z olejków, które zawierają od kilkudziesięciu do kilkuset składników w różnych ilościach - zaznaczyła prof. Danuta Kalemba.

Według specjalistów nowe kierunki badań dotyczą m.in. zastosowania olejków eterycznych w produktach biobójczych przeznaczonych do zwalczania szkodników, do odstraszania owadów, czy też wzajemnego oddziaływania na siebie roślin. Naukowcy badają także właściwości cytotoksyczne niektórych olejków eterycznych oraz ich wpływ na ludzkie komórki prawidłowe i nowotworowe.

Sympozjum potrwa do piątku. Jego organizatorem jest zespół naukowy z Instytutu Podstaw Chemii Żywności wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ. W ramach studiów na tym wydziale prowadzona jest specjalność "Aromaty spożywcze i surowce kosmetyczne", a w nowym roku akademickim zostanie otwarty nowy kierunek studiów - "Technologia kosmetyków".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum