Będą naukowo monitorować zdrowie Polaków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2010 09:45

Już wiosną ruszą pilotażowe badania w ramach projektu "Ustanowienie infrastruktury dla badania zdrowia populacji Polski".

W ramach projektu, którego celem jest uzyskanie odpowiedzi  na pytanie, dlaczego Polacy żyją krócej niż mieszkańcy Europy Zachodniej, zostanie przebadanych ok. 100 tys. osób w wieku 45-64 lat, mieszkających w Kielcach i kilku pobliskich gminach.

Projekt został przygotowany pod kierownictwem prof. Witolda Zatońskiego, kierownika Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie oraz prof. Larsa Vattena z Uniwersytetu Wiedzy i Technologii w Trondheim w Norwegii. Jego autorzy chcą zbadać uwarunkowania powstawania, między innymi, chorób nowotworowych i kardiologicznych.

Osoby uczestniczące w projekcie  będą odpowiadać na pytania dotyczące ich stylu życia. Przejdą przez podstawowe badania, m.in. EKG, pomiar ciśnienia, spirometrię, mierzenie tkanki tłuszczowej i wagi oraz badania krwi. Jeśli badanie wykaże u pacjenta mankamenty zdrowotne, zostanie on skierowany do leczenia. Projekt ma na celu nie tylko diagnozę, ale także poprawę stanu zdrowia Polaków. Uczestnicy badania będą objęci edukacją na temat zdrowego stylu życia i np. pomocą w rzucaniu palenia czy w walce z nadwagą.

Uczestnicy projektu będą poddani stałemu monitoringowi i obserwowani do końca swojego życia, a badania będą powtarzane co kilka lat.

Projekt jest współfinansowany z Polsko–Norweskiego Funduszu Badań Naukowych. Jego całkowity budżet wynosi 2 mln euro. Głównym wykonawcą jest Centrum Onkologii w Warszawie, a współrealizatorem Świętokrzyskie Centrum Onkologii przy wsparciu prezydenta Kielc, marszałka województwa świętokrzyskiego oraz Uniwersytetu Przyrodniczo–Humanistycznego w Kielcach.

Na potrzeby projektu w Świętokrzyskim Centrum Onkologii oraz w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim powstanie Biobank, w którym będzie badany i przechowywany zebrany materiał genetyczny.

Pierwszy wniosek o sfinansowanie tej inwestycji ze środków unijnych został już złożony do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum