×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Bariera krew - mózg pokonana

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia13 listopada 2015 09:36

O przełomie w pokonaniu bariery krew-mózg poinformowali lekarze z kanadyjskiego Centrum Nauk o Zdrowiu Sunnybrock. Przeprowadzili nowego typu terapię u pacjentki cierpiącej na guza mózgu. Dziesięć kolejnych osób już zakwalifikowano do udziału w próbach klinicznych.

Bariera krew - mózg pokonana
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tzw. bariera krew-mózg chroni nasz układ nerwowy. Utrudnia przedostawanie się do mózgu szkodliwych substancji. Jest tak skuteczna, że nie może przedostać się przez nią 98 proc. leków. Naukowcy od dawna szukają metody jej chwilowego rozszczelnienia, by podać leki osobom cierpiącym na choroby układu nerwowego - informuje tvn24.pl

By pokonać tzw. barierę krew-mózg, lekarze z kanadyjskiego szpitala użyli małych pęcherzyków wypełnionych gazem, które wstrzyknęli do krwiobiegu pacjentki. Następnie w kierunku czaszki wysłali wiązkę zogniskowanych ultradźwięków. Spowodowały one wibrowanie i przemieszczanie się pęcherzyków, które w ten sposób dostarczyły lek stosowany w chemioterapii.

Zdaniem specjalistów, dzięki tej metodzie lekarze uzyskają możliwość podawania wielu leków, które zaaplikowane w inny sposób nie działałyby tak dobrze.

Więcej: www.tvn24.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze