Bakteria powodująca wrzody żołądka związana z cukrzycą typu 2?

Autor: PAP-Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2012 09:31

Osoby zakażone bakterią Helicobacter pylori powodującą wrzody żołądka są ponad dwa razy bardziej narażone na cukrzycę typu 2 niż osoby bez tej infekcji - wskazują najnowsze badania, o których informuje pismo "Diabetes Care".

Jak podkreśla współautorka pracy prof. Allison Aiello z University of Michigan w Ann Arbor (stan Michigan, USA), wyniki te nie dowodzą, że bakteria wywołuje cukrzycę, ale że ma silny związek z jej występowaniem - informuje portal PAP-Nauka w Polsce. Dotychczasowe badania nad związkiem między infekcją H. pylori a cukrzycą przyniosły sprzeczne wyniki - niektóre sugerowały jego istnienie, a inne nie.

Zespół prof. Allison Aiello przez 10 lat śledził stan zdrowia blisko 800 osób (Latynosów), które w momencie rozpoczęcia badania byli po 60. roku życia i nie mieli cukrzycy typu 2. W miarę upływu lat zachorowało na nią 144 osoby, z czego u 97 proc. stwierdzono infekcję H. pylori na początku badań. W grupie osób bez cukrzycy odsetek ten wynosił 91 proc.

Po uwzględnieniu innych czynników mogących wpływać na rozwój zaburzeń metabolizmu glukozy, jak choroby układu krążenia, palenie papierosów i nadwaga, naukowcy wyliczyli, że wśród osób, które były zakażone H. pylori prawdopodobieństwo cukrzycy było wyższe o 2,7 raza.

W opinii prof. Aiello, obecnie bardzo ważne jest zweryfikowanie, czy infekcja H. pylori faktycznie wpływa na ryzyko cukrzycy, ponieważ istnieją dobre metody leczenia tego zakażenia. A to oznacza, że części przypadków cukrzycy można by zapobiec.

Jak wynika z danych amerykańskich Centrów Kontroli I Prewencji Chorób, około dwie trzecie ludzi na świecie zostało zakażonych H. pylori. Ale u większości z nich układ odpornościowy utrzymuje infekcję pod kontrolą i nie występują żadne jej objawy. Tylko u pewnego odsetka dochodzi z czasem do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego w żołądku i choroby wrzodowej. Przyczyniają się do tego m.in. styl życia, dieta i stres.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum