Badanie: w Wuhanie mogło być 10 razy więcej infekcji koronawirusem niż oficjalnie podano

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 grudnia 2020 11:57

Zakażonych koronawirusem mogło być nawet pół miliona mieszkańców chińskiego miasta Wuhan, prawie 10 razy więcej, niż wskazuje oficjalny bilans potwierdzonych infekcji w tym mieście - sugerują wyniki badań pod kątem przeciwciał, opisywane we wtorek przez media.

Badanie: w Wuhanie mogło być 10 razy więcej infekcji koronawirusem niż oficjalnie podano
Fot. Shutterstock

Chińska Komisja Kontroli i Przeciwdziałania Chorobom (CCDC) przebadała 34 tys. mieszkańców Wuhanu, prowincji Hubei i kilku innych obszarów kraju. W Wuhanie u 4,43 proc. badanych stwierdzono obecność przeciwciał, co wskazuje, że przeszli oni zakażenie koronawirusem.

Taki odsetek infekcji oznaczałby, że w 11-milionowym Wuhanie zakażonych było nawet około 500 tys. osób. Oficjalny bilans potwierdzonych przypadków Covid-19 w tym mieście wynosi tymczasem nieco ponad 50 tys., przy czym uwzględniono w nim tylko osoby, u których zaobserwowano objawy.

Badanie na obecność przeciwciał przeprowadzono w kwietniu, gdy wirus był już w Chinach zasadniczo pod kontrolą, a wyniki ogłoszono w poniedziałek na kanale społecznościowym CCDC. Nie podano, czy badanie ukazało się w czasopismach naukowych. Sprawę opisują również stacja CNN i agencja Bloomberga.

Niższy odsetek osób z przeciwciałami odnotowano poza Wuhanem. W innych miastach prowincji Hubei wynosił on 0,44 proc., natomiast na sześciu obszarach poza tą prowincją - w Pekinie, Szanghaju, Liaoningu, Jiangsu, Guangdongu i Syczuanie - przeciwciała wykryto tylko u dwóch spośród 12 tys. przebadanych osób.

Największa fala pandemii w Chinach kontynentalnych minęła w marcu, ale od tamtej pory w kraju sporadycznie pojawiały się małe ogniska choroby. Od początku kryzysu potwierdzono oficjalnie 87 003 zakażenia, a 4634 pacjentów zmarło.

Władze Wuhanu były krytykowane za spóźnioną reakcję na wybuch epidemii oraz próby jej tuszowania. Wuhańska policja ukarała kilku lekarzy, którzy próbowali ostrzegać kolegów po fachu przed szerzącym się wirusem. W poniedziałek sąd w Szanghaju skazał chińską dziennikarkę obywatelską Zhang Zhan na cztery lata więzienia za opisywanie sytuacji w Wuhanie w początkowej fazie kryzysu.

Z Kantonu Andrzej Borowiak - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum