Badanie: struktura naszych kości zwiększa ich wytrzymałość

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2018 16:45

Przypominająca fraktale struktura naszych kości łączy wytrzymałość kryształów hydroksyapatytu z elastycznością białka - kolagenu - informuje tygodnik "Science".

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustacyjne

Złożona struktura kości znana jest od dawna - małe kryształki fosforanu wapnia układają się dookoła helis z kolagenu tworząc większe struktury w rodzaju osteonów kości zbitej. Nie było jednak jasne, jak wygląda struktura kości w bardzo dużym powiększeniu.

Aby to wyjaśnić, naukowcy z USA, Kanady i Wielkiej Brytanii zbadali ludzkie kości udowe przy pomocy techniki trójwymiarowej tomografii elektronowej w połączeniu z dwuwymiarową mikroskopią elektronową.

Jak się okazało, w nanoskali kryształy hydroksyapatytu mają kształt podobny do zakrzywionych igieł, tworzących zakrzywione płytki, które z kolei układają się w skręcone stosy płytek. Taka helikalna (trójwymiarowo skręcona) struktura zwiększa wytrzymałość kości, podobnie jak skręcone włókna liny. W rezultacie kości dobrze podtrzymują tkanki i chronią je (zwłaszcza mózg).

Wiele zespołów naukowców pracuje nad uzyskaniem sztucznych elementów szkieletu, przydatnych do leczenia chorób kości. Prowadzone są również badania nad nowymi, wysoce wytrzymałymi materiałami. Dzięki poznaniu struktury kości wiadomo, jak trudne jest to zadanie.

Paweł Wernicki (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum