×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Badanie: spaliny z silnika Diesla zwiększają ryzyko zapalenia płuc i opon mózgowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia26 stycznia 2020 20:55

Zależność tę odkryli naukowcy z uniwersytetu w Liverpoolu. Z ich badań można wysnuć wniosek, że istnieje typ bakterii, który przez kontakt ze spalinami, zaczyna być bardzo groźny. Zazwyczaj bez większych problemów funkcjonuje on w organizmie.

Badanie: spaliny z silnika Diesla zwiększają ryzyko zapalenia płuc i opon mózgowych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z badań wynika, że najgroźniejsze są spaliny emitowane przez silnik Diesla. Sprawiają one bowiem, że żyjące w nosie i gardle bakterie, niszczą lub uszkadzają komórki odpornościowe walczące z drobnoustrojami. W efekcie znacznie łatwiej i szybciej rozwija się zapalenie płuc lub opon mózgowych.

Bakterie Streptococcus pneumoniae to, jak wyjaśniają naukowcy z University of Liverpool, najczęstsza przyczyna zapalenia płuc i opon mózgowych, a także wywołanych infekcjami zgonów u małych dzieci i osób starszych. Bakteria ta żyje wewnątrz nosa i w gardle u większości ludzi, nie powodując kłopotów. Jednak kiedy przedostanie się do części organizmu, które w normalnych warunkach są sterylne, np. do płuc czy krwi, może wywołać zagrażające życiu zakażenia.

Dlatego badacze z Liverpoolu sprawdzili, czy spaliny z silników wysokoprężnych mogą prowadzić do takich sytuacji. WHO szacuje bowiem, że zanieczyszczenie powietrza odpowiada na świecie za 7 mln zgonów rocznie, z czego 7 proc. spowodowanych jest zapaleniem płuc. 37 proc. globalnej populacji żyje przy tym w rejonach, gdzie normy WHO odnośnie jakości powietrza są przekroczone. A spaliny z silników Diesla są jednym z ważniejszych komponentów zanieczyszczeń.

Badacze przetestowali zatem działanie spalin na myszach i ludzkich komórkach. Okazało się, że pod wpływem dymu wydobywającego się z rur wydechowych auta z silnikiem wysokoprężnym, żyjące w układzie oddechowym makrofagi działają gorzej. Tymczasem odpowiadają one za walkę z bakteriami i usuwanie zanieczyszczeń z organizmu, m.in. zabijają bakterie Streptococcus pneumoniae. Gorsze funkcjonowanie makrofagów pozwala groźnym mikrobom dłużej przeżyć w układzie oddechowym, w tym w płucach i powodować zapalenia. W ich wyniku mikroby mogą przedostać się do krwi i wywołać groźne choroby.

- Wiemy, że wystawienie na zanieczyszczenia powietrza jest szkodliwe i odpowiada każdego roku za śmierć milionów ludzi, w dużej mierze przez powodowanie zapalenia płuc. Jednak nie wiedzieliśmy, w jaki sposób zanieczyszczenia powietrza, takie jak spaliny z silników Diesla, wywołują choroby płuc - mówi prof. Aras Kadioglu, autor publikacji, która ukazała się na łamach "Journal of Allergy and Clinical Immunology".

- W przedstawionym badaniu odkryliśmy komórkowy mechanizm, który za tym stoi. Rezultaty wskazują na pilną potrzebę poradzenia sobie z zanieczyszczeniami powietrza, jeśli chcemy zredukować groźne dla życia choroby układu oddechowego, takie jak zapalenie płuc - kontynuuje naukowiec.

Wyniki zgadzają się z obserwacjami wskazującymi na rosnącą zachorowalność na zapalenie płuc w takich krajach jak Chiny, gdzie poziom zanieczyszczeń jest szczególnie wysoki.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze