×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Badanie: posiadanie dzieci = mniejsze ryzyko przedwczesnego zgonu

Autor: PAP Nauka/Rynek Zdrowia04 listopada 2015 11:14

Osoby mające dzieci żyją dłużej niż te bez potomstwa - wynika z badania opublikowanego w internetowym wydaniu Journal of Epidemiology and Community. Ta prawidłowość dotyczy nie tylko rodziców biologicznych, ale także adopcyjnych.

Badanie: posiadanie dzieci = mniejsze ryzyko przedwczesnego zgonu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zmniejszone ryzyko przedwczesnego zgonu związane z posiadaniem dzieci dotyczy przede wszystkim kobiet, mimo że zazwyczaj to one wkładają najwięcej wysiłku w opiekę i wychowanie potomstwa. Przeprowadzone badania wykazały, że bezdzietne kobiety są czterokrotnie bardziej narażone na przedwczesną śmierć z powodu chorób układu krążenia, nowotworów i wypadków. W przypadku matek adopcyjnych, ryzyko przedwczesnego zgonu jest o połowę mniejsze niż u bezdzietnych kobiet.

Podobne zależności zaobserwowano wśród mężczyzn. Wskaźnik przedwczesnej śmierci jest dwukrotnie wyższy u panów nieposiadających ani własnych, ani adoptowanych dzieci niż u tych, którzy mają potomstwo.

Naukowcy na potrzeby tego badania przeanalizowali dane zebrane z różnych duńskich rejestrów dotyczących narodzin i zgonów, przeprowadzonych terapii wspomagających prokreację (np. zapłodnienia in vitro), przyjęć do szpitali, leczenia psychiatrycznego, a także skali bezrobocia w latach 1994-2008.

Nie jest to pierwsze badanie na ten temat. Jednak wcześniejsze analizy łączyły krótszą długość życia bezdzietnych par z ich niezdrowym trybem życia i słabą kondycją fizyczną oraz psychiczną. Tylko nieliczne badania uwzględniały fakt, czy nieposiadanie dzieci jest zamierzone, czy wynika z bezpłodności.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze