Badanie: ponad jedna trzecia dzieci z COVID-19 nie wykazuje żadnych objawów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 grudnia 2020 09:03

Ponad jedna trzecia dzieci przechodzi COVID-19 bezobjawowo - wynika z badań przeprowadzonych na University of Alberta w Edmonton (Kanada).

Badanie: ponad jedna trzecia dzieci z COVID-19 nie wykazuje żadnych objawów
Badacze przeanalizowali wyniki ok. 2,5 tys. dzieci Fot. Fotolia

Zespół kierowany przez Finlaya McAlistera, profesora medycyny na Wydziale Lekarsko-Stomatologicznym University of Alberta, przeanalizował wyniki 2463 dzieci, które zostały przebadane podczas pierwszej fali pandemii - od marca do września - pod kątem zakażenia COVID-19.

W sumie pozytywny wynik testu miało 1987 dzieci, a 476 - wynik negatywny. Spośród dzieci, które uzyskały wynik pozytywny, 714 (czyli 35,9 proc.) nie zgłaszało objawów choroby.

Zdaniem McAlistera, ze względu na bezobjawowy charakter choroby u nawet jednej trzeciej dzieci, władze prowincji Alberta mają rację, zamykając szkoły na dłuższy okres w okresie Bożego Narodzenia.

- O ile wiemy, prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się chorób u dzieci jest mniejsze niż u dorosłych, ale ryzyko to nie jest zerowe - wskazał badacz. - Prawdopodobnie bezobjawowe osoby są mniej zaraźliwe niż te z objawami, ale nie wiemy tego na pewno - dodał.

Naukowcy odkryli również, że chociaż kaszel, katar i ból gardła to trzy z najczęstszych objawów u dzieci z zakażeniem COVID-19 - występujące odpowiednio w 25, 19 i 16 proc. przypadków, to pojawiały się one nieco częściej wśród dzieci z negatywnymi wynikami testu na COVID-19. A zatem nie pozwalają przewidzieć pozytywnego wyniku testu.

- Oczywiście dzieci są narażone na ryzyko zakażenia się wieloma różnymi wirusami, więc objawy specyficzne dla COVID to w rzeczywistości raczej utrata smaku i węchu, ból głowy, gorączka oraz nudności i wymioty, a nie katar, kaszel i ból gardła - powiedział naukowiec.

Jak zauważył McAlister, ból gardła i katar nie są również wiarygodnymi objawami COVID-19 u dorosłych, chociaż - jak podaje - zdecydowana większość dorosłych (84 proc.) wykazuje objawy choroby.

Paweł Wernicki - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum