Badanie: marihuana bardziej szkodliwa dla nastoletnich dziewcząt niż dla chłopców

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2020 10:16

Negatywny wpływ palenia marihuany w wieku kilkunastu lat jest silniejszy w przypadku dziewcząt - informują kanadyjscy naukowcy z Uniwersytetu Montrealskiego. Ich wnioski ukazały się w piśmie „Frontiers in Human Neuroscience”.

Nastolatki palące marihuanę gorzej wypadały podczas testów neuropsychologicznych i przekładało się to na ich zdolność zapamiętywania. Fot. archiwum

Badania (DOI: 10.3389/fnhum.2020.00095) przeprowadzono wśród 3826 uczniów szkół średnich w Montrealu. Każdego roku przez pięć lat uczniowie wypełniali kwestionariusze dotyczące stosowanych używek oraz przeprowadzano testy neuropsychologiczne w celu ustalenia wpływu stosowania marihuany i spożywania alkoholu na pamięć i pracę mózgu.

W ciągu pięciu lat częstotliwość spożywania alkoholu oraz palenia marihuany wzrastała stopniowo zarówno wśród chłopców, jak i wśród dziewcząt. 80 proc. badanych uczniów sięgnęło po marihuanę co najmniej raz przed ukończeniem szkoły średniej.

Nastolatki palące marihuanę, zwłaszcza te, które zaczęły wraz ze startem nauki w szkole średniej, gorzej wypadały podczas testów neuropsychologicznych i przekładało się to na ich zdolność zapamiętywania. Podobnego efektu nie zaobserwowano w przypadku alkoholu. Wczesne stosowanie marihuany gorzej wpływało na dziewczęta, zwłaszcza na obszar mózgu związany z pamięcią roboczą.

"Za pamięć roboczą, pozwalającą przetwarzać i magazynować informacje przez krótki czas, odpowiada kora przedczołowa. Obszar ten rozwija się jako ostatni u nastolatków, przy czym w przypadku dziewcząt następuje to szybciej. Wiele badań wskazywało, że wczesne stosowanie marihuany wpływa na dojrzewanie kory przedczołowej. Nasze badania to potwierdzają - dziewczęta, które wcześnie zaczęły palić marihuanę miały więcej problemów z pamięcią roboczą niż ich rówieśniczki, które sięgnęły po tę używkę później" - komentuje dr Patricia Conrod, autorka analizy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum