Badanie krwi pozwoli przewidzieć atak epilepsji?

Autor: PAP Nauka w Polsce/ Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2019 10:24

Obecność charakterystycznych cząsteczek we krwi może wskazywać na zbliżający się atak padaczki - informuje „Journal of Clinical Investigation” (JCI).

Badanie krwi pozwoli przewidzieć atak epilepsji?
Fot. materiały prasowe (zdjęcie ilustracyjne)

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że ponad 50 mln ludzi na świecie cierpi na padaczkę, a znacznej części z nich nie pomagają leki. Jak wykazały ankiety przeprowadzone wśród chorych na padaczkę, jednym z najtrudniejszych aspektów życia z tą chorobą jest nieprzewidywalny charakter jej ataków.

Irlandzcy naukowcy z centrum badawczego FutureNeuro oraz Royal College of Surgeons in Ireland analizowali próbki krwi pobrane od pacjentów szpitali w Dublinie (Irlandia) oraz Marburgu (Niemcy). Jak się okazało, na wiele godzin przed atakiem drgawek padaczkowych we krwi pacjentów pojawia się podwyższony poziom charakterystycznych fragmentów transferowego RNA (tRNA).

Cząsteczki tRNA pełnią ważną rolę w procesie syntezy białek w komórce. W warunkach stresu tRNA zostaje pocięte na fragmenty, z których część trafia do krwi. Wysoki poziom tRNA we krwi może być związany ze stresem, na jaki narażone są komórki mózgowe w związku ze zjawiskami prowadzącymi do ataku padaczki.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum