Badanie krwi pozwala wykryć uszkodzenia mózgu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 sierpnia 2009 16:11

Regularne otrzymywanie ciosów w głowę uszkadza mózg, a skutki tych urazów utrzymują się przez długi czas.

Badanie krwi pozwala wykryć uszkodzenia mózgu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu w Szwecji oraz Uniwersytetu Erciyes w Kayseri w Turcji przebadali 44 tureckich bokserów amatorów. Po dwumiesięcznej przerwie w boksowaniu pobrano od nich próbki krwi do analizy. Wyniki porównywano z osobami zdrowymi, nie uprawiającymi boksu.

Badacze sprawdzali kilka białek, których obecność świadczy o uszkodzeniu mózgu i zaobserwowali, że poziom jednego z nich, tzw. enolazy neuronalnej (NSE), był wyższy u bokserów niż w grupie kontrolnej.

Henrik Zetterberg, kierujący badaniami twierdzi, że poziom tego białka był wyższy nawet po dwóch miesiącach przerwy w boksowaniu. Wskazuje to, że szkodliwe procesy w mózgu nie ustają, nawet gdy zawodnik nie doświadczył w ostatnim czasie urazu głowy.

Jego zdaniem, ważne jest, by zawodnicy uprawiający sporty, w których dochodzi do uderzeń w głowę oraz rodzice młodych sportowców zdawali sobie z tego sprawę.

Zespół Zetterberga wykazał wcześniej, że bokserzy amatorzy mają podwyższony poziom związków uwalniających się z uszkodzonych neuronów w płynie mózgowo-rdzeniowym.

Badacz podkreśla jednak, badanie krwi znacznie łatwiej wykonać - pobieranie płynu mózgowo-rdzeniowego jest bolesne i dlatego trzeba je przeprowadzać w miejscowym znieczuleniu.

Według Zetterberga, warto byłoby regularnie badać sportowców tuż po zakończonych zawodach oraz w okresie rekonwalescencji po doznanych urazach (np. po nokaucie), by sprawdzić, w jaki sposób zmienia się poziom białka NSE.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum