Badanie krwi może określić ryzyko przerzutów czerniaka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 kwietnia 2011 18:12

Obecne w osoczu markery mogą pozwolić na przewidywanie, czy dojdzie do przerzutów czerniaka, najgroźniejszego z nowotworów skóry - informuje pismo "Clinical Cancer Research".

Badanie krwi może określić ryzyko przerzutów czerniaka

Zespół prof. Harriet Kluger z Yale University zidentyfikował 7 osoczowych biomarkerów, których oznaczenie mogłoby umożliwić prognozowanie, czy u danego pacjenta dojdzie do przerzutów. Przebadano w tym celu krew 216 osób - 108 z nich miało stwierdzone przerzuty, kolejnych 108 - 1 lub 2 stadium choroby.

Zidentyfikowane markery to CEACAM ICAM-1, ostopontyna, MIA, GDF-15 , TIMP-1 i S100B. Poziom wszystkich był wyższy u chorych z przerzutami.

O ile umiejscowionego na skórze czerniaka stosunkowo łatwo usunąć, to leczenie przerzutów jest bardzo trudne. Im mniej zaawansowany czerniak, tym mniejsze ryzyko przerzutów, jednak ocena na podstawie dotychczas dostępnych badań jest mało precyzyjna. Jeśli wyniki obecnych badań się potwierdzą, może to oznaczać duży postęp w prognozowaniu przebiegu choroby.

Czerniak, piąty nowotwór pod względem częstości występowania u mężczyzn i siódmy u kobiet, odpowiada za 75 proc. zgonów związanych z nowotworami skóry. Sprzyja mu częste wystawianie skóry na światło słoneczne.

Oprócz powierzchni skóry czerniak może się także pojawiać w nietypowych lokalizacjach, na przykład w oku, a nawet w przełyku. Liczba przypadków czerniaka wzrosła w ciągu ostatnich trzydziestu lat, a liczba spowodowanych przez ten nowotwór zgonów rośnie szybciej, niż w przypadku większości innych nowotworów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum