Badanie krwi może określić poziom bólu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2019 14:26

Test opracowany przez naukowców z Indiana University School of Medicine pozwala obiektywnie mierzyć poziom bólu u cierpiącego pacjenta - informuje pismo Molecular Psychiatry.

Badanie krwi może określić poziom bólu
Obecność występujących we krwi biomarkerów może pomóc w obiektywnym określeniu, jak silny jest odczuwany przez daną osobę ból Fot. Archiwum

Jak dotąd lekarze mogą się opierać tylko na subiektywnych odczuciach pacjenta albo obserwowanych przez siebie objawach bólu. Niektórzy chorzy wyolbrzymiają odczuwany ból, inni go lekceważą lub próbują zataić. Bywa, że kontakt z pacjentem jest utrudniony i nie może on zakomunikować, co i jak bardzo go boli.

Zespół prof. Alexandra Niculescu badał setki pacjentów Richard L. Roudebush VA Medical Center w Indianapolis, aby zidentyfikować występujące we krwi biomarkery, których obecność pozwoliłaby obiektywnie określić, jak silny jest odczuwany przez daną osobę ból.

Na podstawie wyników badań udało się opracować prototypowy test, pozwalający sprawdzić, czy pacjent odczuwa ból - i jak bardzo jest on nasilony. Ponadto dzięki poszczególnym biomarkerom można przewidzieć, jaki lek działałby najskuteczniej. Zdaniem autorów, tego rodzaju test pomógłby na przykład w skuteczniejszym i bezpieczniejszym leczeniu przewlekłego bólu - w wielu wypadkach pochodne opium można by zastąpić lekami sprawiającymi mniej problemów z uzależnieniem czy przedawkowaniem. Można też będzie zawczasu przewidzieć pojawienie się bólu.

Badania naukowców z Indiana University wykazały, że istnieją dotyczące biomarkerów różnice pomiędzy mężczyznami a kobietami. Niektóre markery mogą dawać bardziej wiarygodne wyniki w przypadku bólów głowy, inne - na przykład w fibromialgii. Konieczne będą dalsze badania na większą skalę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum