Badanie: dzisiejsi seniorzy są w lepszej kondycji niż ich rówieśnicy z lat 90.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 września 2020 08:43

Obecnie seniorzy są w lepszej kondycji fizycznej i mentalnej niż ich rówieśnicy sprzed 20-30 lat. To wynik zmian w stylu życia, m.in. lepszej opieki zdrowotnej oraz edukacji - informują naukowcy z Finlandii.

Badanie: dzisiejsi seniorzy są w lepszej kondycji niż ich rówieśnicy z lat 90.
Obecnie seniorzy żyją dłużej w dobrej kondycji zdrowotnej Fot. Shutterstock

Naukowcy z fińskiego Uniwersytetu w Jyväskylä porównali fizyczne i intelektualne możliwości żyjących obecnie osób w wieku 75-80 lat z ich rówieśnikami z lat 90. ub. wieku. - Pomiary różnych zdolności pokazują, jak starsi ludzie radzą sobie w codziennym życiu i jednocześnie wskazują na wiek funkcjonalny - wyjaśnia główna autorka badania prof. Taina Rantanen.

Siła mięśni, tempo chodzenia, czas reakcji, zdolności werbalne, myślenie i pamięć robocza dzisiejszych seniorów okazały się być na znacznie wyższym poziomie, niż u ich poprzedników. Różnic nie wykazały z kolei badania wydolności płuc. Wyniki tych badań pozwalają zatem sądzić, że większej średniej długości życia towarzyszy obecnie podwyższona liczba lat przeżytych w dobrej sprawności.

- Większa aktywność fizyczna i większe rozmiary ciała tłumaczą poprawę dotyczącą prędkości chodzenia i siły mięśni w grupie urodzonej nieco później. Jednocześnie najważniejszym czynnikiem odpowiadającym za różnice w zdolnościach poznawczych była dłuższa edukacja - dodaje uczestnicząca w projekcie Kaisa Koivunen.

Naukowcy zwracają uwagę na wyraźne zmiany, jakie zaszły w ciągu 2-3 dekad. Wymieniają m.in. poprawę żywienia i higieny, lepszy dostęp do opieki zdrowotnej i edukacji oraz lepsze warunki pracy.

- W starzejącej się populacji zachodzą jednocześnie dwie zmiany: utrzymanie zdrowia do starszego wieku i wzrost liczby bardzo starych ludzi, którzy potrzebują pomocy - tłumaczy liderka projektu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum