Badania: zmiany w mózgach młodych osób związane z uzależnieniami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 marca 2019 12:32

W mózgach młodych osób bardziej podatnych na uzależnienia występują zmiany mikrostrukturalne, wpływające na skłonność do impulsywnych zachowań - wynika z badań opublikowanych w piśmie Neuropsychopharmacology.

Badania: zmiany w mózgach młodych osób związane z uzależnieniami
Fot. Archiwum

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii i Uniwersytetu Aarhus w Danii ustalili, że istnieje silna zależność pomiędzy większą impulsywnością a zmniejszonym poziomem mieliny (substancji otaczającej aksony komórek nerwowych) w skorupie, tj. części mózgu odgrywającej kluczową rolę w procesach związanych z uzależnieniem.

W badaniach wzięło udział 99 osób w wieku od 16 do 26 lat, które poddano testom sprawdzającym impulsywność oraz przeprowadzono obrazowanie mózgu. Okazało się, że u osób, które przejawiały większą impulsywność, występował mniejszy poziom mieliny w skorupie.

- Podwyższona impulsywność ma związek z wieloma problemami zdrowia psychicznego, jak uzależnienia od substancji czy zachowań, zaburzenia odżywiania czy ADHD - mówi dr Camilla Nord, autorka analizy.

Skorupa to część mózgowia stanowiąca swego rodzaju centrum regulacji uzależnień. Wysyła sygnały dopaminergiczne do innych części mózgu i pomaga kontrolować impulsywność naszych zachowań. Stopień mielinizacji wpływa na prędkość i skuteczność komunikacji między neuronami. Zmniejszona mielinizacja w tym obszarze sugeruje, że istnieją zmiany mikrostrukturalne wpływające na jego funkcjonowanie oraz na skłonność do zachowań impulsywnych - tłumaczą naukowcy.

Zdaniem badaczy, wnioski te mogą w przyszłości pomóc lepiej oceniać ryzyko uzależnienia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum