Badania: zmiana pogody może powodować udar mózgu

Autor: dziennik.pl/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2014 15:06

Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Yale School of Public Health, pogoda może zwiększać ryzyko udaru mózgu. Szczególnie niebezpieczne jest gwałtowne ochłodzenie i niskie temperatury, jak również duża wilgotność powietrza.

Naukowcy z Yale School of Public Health przekonują, że taka pogoda znacząco zwiększa ryzyko śmiertelnego udaru mózgu. Natomiast cieplejsza pogoda obniża ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu udaru i zwiększa skuteczność leczenia w szpitalu. Dowodzą, że niskie temperatury wpływają na wzrost ciśnienia krwi, a przy tym naczynia krwionośne się zwężają i zwiększa się krzepliwość krwi. Sytuacja staje się groźna, zwłaszcza gdy aura zmienia się nagle i występują duże różnice w temperaturze.

Autorka badań, prof. Judith Lichtman, powiedziała, że zwykle nie łączymy pogody z wyższym ryzykiem udaru mózgu. - Tymczasem to znaczący czynnik. Odkryliśmy, że warunki pogodowe wpływają na liczbę pacjentów hospitalizowanych z powodu udaru - stwierdza badaczka.

Aby dojść do tych wniosków, jej zespół wziął pod lupę dane 134 510 osób w wieku od 18 lat, którzy przebywali w szpitalu w latach 2009-2010 z powodu niedokrwiennego udaru mózgu.

Wcześniejsze badania dowiodły, że niskie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, bo mogą powodować u nich wzrost ciśnienia krwi. Dlatego zaleca się seniorom cierpiącym na schorzenia układu krążenia regularne pomiary ciśnienia krwi w okresie zimy.

Więcej: dziennik.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum