Badania: zły sen zwiększa poziom stresu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 listopada 2019 12:47

Niespokojny sen lub jego niewystarczająca ilość, mogą zwiększać poziom stresu o 30 proc. - wskazują naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Według Sleep Council nastolatki potrzebują od ośmiu do dziewięciu godzin snu, dorośli od siedmiu do dziewięciu godzin.

Badania: zły sen zwiększa poziom stresu
Nastolatki potrzebują od ośmiu do dziewięciu godzin snu, dorośli od siedmiu do dziewięciu godzin. Fot. archiwum

Z badań opublikowanych na łamach czasopisma "Nature Human Behavior" wynika, że niespokojny sen lub jego brak negatywnie odziałuje na funkcje kory przedczołowej, która wpływa na w działanie pamięci roboczej, planowaniu ruchów i działań, rozważaniu ich konsekwencji, a także hamuje spontaniczne i często gwałtowne stany emocjonalne, których źródłem jest podwzgórze i układ limbiczny.

Badania, w których mierzono ilość snu i jego jakość, pozwoliły naukowcom ocenić, jaki będzie poziom stresu u uczestników badania następnego dnia. Podsumowując, badanie wykazało, że zły sen może zwiększyć poziom stresu danej osoby nawet o 30 procent.

- Badanie wskazuje, że niewystarczający sen wzmacnia poziom lęku i, przeciwnie, głęboki sen pomaga zmniejszyć taki stres - wyjaśnia dr Eti Ben Simon z Centre for Human Sleep Science, główna autorka badania.

- Osoby z zaburzeniami lękowymi często zgłaszają zaburzenia snu, ale rzadko poprawa snu jest uważana za kliniczne zalecenie obniżania lęku - dodaje ekspert.

Według Sleep Council nastolatki w wieku od 12 do 18 lat potrzebują od ośmiu do dziewięciu godzin snu, podczas gdy dorośli w wieku od 18 do 65 lat powinni spać od siedmiu do dziewięciu godzin. 

 PAP/The Independent

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum