Badania: żel łagodzi stany zapalne jelit

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 16 sierpnia 2015 17:01

Żel, który przywiera do zapalnie zmienionej tkanki i stopniowo uwalnia lek może pomóc w leczeniu chorób jelit - informuje pismo Science Translational Medicine.

Badania: żel łagodzi stany zapalne jelit

Leki podawane doustnie często ulegają rozłożeniu zanim trafią do jelita. Dlatego chorym na wrzodziejące zapalenie jelita grubego często podaje się je w formie codziennej lewatywy, co jednak nie jest wygodne.

Teraz zespół doktora Jeffa Karpa z Brigham and Women's Hospital w Bostonie opracował podawany doodbytniczo hydrożel, który selektywnie przywiera do owrzodzeń w jelicie i powoli uwalnia kortykosteroid o właściwościach przeciwzapalnych.

Dzięki żelowi lek utrzymuje się na zmienionym zapalnie obszarze do momentu rozłożenia palmitynianu askorbylu przez enzymy. W przypadku myszy można było stosować go co drugi dzień.

W porównaniu z dotychczasowymi metodami leczenia, poziom kortykosteroidów we krwi był wyraźnie niższy, co zmniejszało ryzyko powikłań. Autorzy badań chcą połączyć z żelem także inny lek stosowany w leczeniu colitis ulcerosa. Jeśli to się uda, badania kliniczne z udziałem ludzi powinny się rozpocząć w ciągu kilku lat.

Więcej: www.pap.naukawpolsce.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum