Badania: zdrowy styl życia odwraca proces starzenia się komórek?

Autor: TVP INFO/Rynek Zdrowia • • 17 września 2013 19:28

Ekstremalnie zdrowy tryb życia może odwracać proces starzenia się komórek - takiego zdania są naukowcy z Kalifornii wypowiadający się na łamach prestiżowego tygodnika medycznego "The Lancet". Na razie nie można mówić o sposobie na nieśmiertelność, ale według badaczy - warto spróbować.

Badania: zdrowy styl życia odwraca proces starzenia się komórek?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przede wszystkim należy regularnie uprawiać sport. Poza tym niezbędna jest ścisła wegetariańska dieta oraz medytacja. Takie zasady wprowadziło dziesięciu z badanych 35 mężczyzn cierpiących na raka prostaty. Naukowcy zauważyli, że wydłużyły się u nich struktury komórkowe zwane telomerami.

- To właśnie proces skracania się telomerów wywołuje starzenie się komórek - wyjaśniał w rozmowie z amerykańskim radiem NPR autor badań dr Dean Ornish. Dodał, że proces skracania jest przyspieszany na przykład przez palenie, stres oraz brak ćwiczeń fizycznych. Natomiast u badanych, którzy ćwiczyli, medytowali i stosowali zdrową dietę, komórki odmłodniały - stwierdził dr Ornish. 

Niezależni badacze podkreślają, że ze wspomnianych badań nie należy wyciągać pochopnych wniosków i przypominają, że coraz krótsze telomery nie są jedyną przyczyną starzenia. 

Więcej: http://tvp.info

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze