Badania: zbyt długie siedzenie blokuje czynności poznawcze mózgu

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2018 20:13

Pozbawiony ruchu tryb życia wpływa negatywnie na stan mózgu, a szczególnie na regiony, które są kluczowe dla zapamiętywania. Jest to szczególnie ważne dla osób w średnimi i starszym wieku.

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustacyjne

Do takich wniosków doszli naukowcy University Of California w Los Angeles. W tym celu zwerbowali grupę ochotników w wieku 45 do 75 lat. Po przeprowadzeniu ankiety dotyczącej aktywności fizycznej, zeskanowali ich mózgi w wysokiej rozdzielczości za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI).

- Naukowcy szczególnie interesowali się płatem skroniowym przyśrodkowym, czyli hipokampem, regionem mózgu zaangażowanym w tworzenie nowych wspomnień - podaje Rzeczpospolita.

Specjaliści odkryli, że siedzący tryb życia powoduje drobne uszkodzenia hipokampa, prowadzące do zmniejszenia jego gęstości. Uszkodzenia hipokampa mogą być powodem spadku zdolności poznawczych i otępienia u osób w średnim i starszym wieku.

Zmiana trybu życia z siedzącego na aktywny może przynieść potencjalną poprawę zdrowia mózgu. Dotyczy to także osób zagrożonych chorobą Alzheimera.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum