Badania: zbyt długie oglądanie TV skraca życie

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 05 lipca 2014 12:01

Osoby oglądające telewizję przez co najmniej trzy godziny dziennie są dwa razy bardziej narażone na przedwczesny zgon, niż ludzie spędzający przed ekranem TV mniej czasu - wynika z badań, które publikuje "Journal of the American Heart Association".

Naukowcy z Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie w Hiszpanii wykazali też, że nie każda czynność, podczas której siedzimy ma równie zgubne skutki. Na przykład, podobna ilość czasu spędzana na siedzeniu za kierownicą czy podczas pracy na komputerze nie była związana z wyższym ryzykiem przedwczesnego zgonu.

Już we wcześniejszych badaniach wykazano, że istnieje bezpośredni związek między długim siedzeniem w ciągu dnia a wyższą śmiertelnością z różnych przyczyn. Hiszpańskie badanie dowodzi jednak, że zależy to również od tego, co robimy siedząc.

Objęto nim ponad 13 tys. osób, które ukończyły uniwersytet. Średnia ich wieku wynosiła 37 lat. Naukowcy zebrali dane na temat czasu spędzanego przez uczestników badania na trzech różnych zajęciach związanych z siedzeniem - oglądaniu TV, korzystaniu z komputera oraz prowadzeniu samochodu. Stan ich zdrowia śledzono średnio przez ok. 8 lat. W tym okresie stwierdzono 97 zgonów, z czego 19 z powodu chorób układu krążenia, 46 z powodu raka, a 32 z innych przyczyn.

Okazało się, że w porównaniu z osobami, które siedziały przed TV najwyżej godzinę dziennie ci, którzy robili to przez dwie godziny byli o 40 proc. bardziej narażeni na przedwczesny zgon, a dla osób spędzających przed TV co najmniej trzy godziny ryzyko było wyższe dwukrotnie, czyli o 100 proc. Nie zaobserwowano natomiast wyraźnego wzrostu ryzyka w przypadku osób spędzających dziennie co najmniej dwie godziny za kierownicą - było ono tylko o 14 proc. wyższe niż dla osób siedzących za kółkiem najwyżej godzinę. W przypadku siedzenia przed komputerem różnice były minimalne. Co ciekawe, ci, którzy siedzieli przed nim dwie godziny, albo trzy i dłużej mieli ryzyko przedwczesnego zgonu nieco niższe (o 4 proc.) w porównaniu do osób, które robiły to najwyżej przez godzinę.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum