Badania zarodków nie zawsze bezpieczne?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 grudnia 2009 08:16

Badanie zarodków w ciążach pojedynczych jest bezpieczne, natomiast w ciążach mnogich nie.

Testowanie poczętych in vitro zarodków metodą diagnostyki przedimplementacyjnej (PGD) nie stwarza zagrożenia dla zdrowia dzieci, które urodzą sie po wprowadzeniu takiego zarodka do macicy – chyba że w ciążach mnogich – informuje pismo „Human Reproduction”.

Specjaliści ze szpitala uniwersyteckiego w Brukseli przyjrzeli sie losom 581 dzieci urodzonych w jednym z belgijskich centrów w ciągu 13 lat. Jako zarodki zostały one poddane badaniom PGD.

Okazało się, że przy ciążach pojedynczych zgony i wady rozwojowe zdarzały się wśród nich tak samo często, jak w przypadku innych dzieci poczętych in vitro. Jednak w razie ciąży mnogiej po PGD ryzyko zgonu przed narodzeniem lub tuż po nim było znacząco większe (11,73 procenta wobec 2,54 procenta).

Technika diagnostyki preimplantacyjnej (PGD) polega na pobraniu i przebadaniu komórek zarodka we wczesnej fazie rozwoju. Zależnie do wyniku, zarodek jest wszczepiany do macicy lub niszczony – dlatego metoda budzi kontrowersje. PGD stosuje się, by wykryć ewentualne zagrożenie – na przykład chorobą Taya- Sachsa, mukowiscydozą, dystrofią mięśni, zespołem łamliwego chromosomu X, zespołu Downa czy zespołu Turnera.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum