Badania: zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko przedwczesnych porodów

Autor: PAP - Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2016 17:02

Powietrze silnie zanieczyszczone pyłami zawieszonymi ma związek z wyższym ryzykiem przedwczesnych porodów - wykazało badanie, które opublikowano na łamach pismaEnvironmental Health.

Badania: zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko przedwczesnych porodów

Naukowcy z Cincinnati Children's Hospital Medical Center oraz z University of Cincinnati (Ohio, USA) wyliczyli, że ryzyko to jest najwyższe, gdy matka jest narażona na duże stężenia pyłów zawieszonych w trzecim trymestrze ciąży.

W swojej analizie badacze wykorzystali dane dotyczące ok. 225 tys. noworodków, które przyszły na świat w stanie Ohio w latach 2007-2010. 

Okazało się, że przedwczesne porody częściej miały kobiety, które w okresie ciąży mieszkały na terenach o większym zanieczyszczeniu powietrza najmniejszymi pyłami zawieszonymi (o średnicy 2,5 mikrometra lub mniejszej), a także panie rodzące w wieku 40 lat lub więcej, Afroamerykanki oraz kobiety, które nie miały właściwej opieki w okresie ciąży bądź były gorzej wykształcone.

Jak przypominają naukowcy, mniejsze pyły mają szczególnie negatywny wpływ na zdrowie, gdyż łatwiej przedostają się do płuc. Przyczyniają się nie tylko do poważnych chorób układu oddechowego, ale też do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

- Chociaż wzrost ryzyka (przedwczesnych porodów) był umiarkowany, jego konsekwencje mogą być ogromne, gdyż potencjalnie dotyczy to wszystkich kobiet w ciąży - komentuje współautorka pracy Emily DeFranco.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum