Badania: zakażenie koronawirusem mogło przejść już 6,5 mln Polaków

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2021 21:20

Pod koniec lutego lub na początku marca będą znane wyniki kolejnego badania oceniającego ilu Polaków zostało zakażonych koronawirusem.

Badania: zakażenie koronawirusem mogło przejść już 6,5 mln Polaków
Dr hab. Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Fot. PTWP/archiwum

Dla podejmowania decyzji dotyczących obostrzeń w związku z Covid-19 istotne będą m.in. wyniki szerokich badań serologicznych prowadzonych w populacji w celu oceny liczby osób, które mogły już mieć kontakt z koronawirusem - mówił w środę (10 lutego) na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia dr hab. Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

Jak przypomniał, są dotąd dostępne dane pochodzące z trzech dużych badań oceniających liczbę osób posiadających przeciwciała, co świadczy o przechorowaniu Covid-19.  Były to badania prowadzone w województwie zachodniopomorskim, także badanie pilotażowe prowadzone przez Instytut. Są też wstępne wyniki badań prowadzonych w aglomeracji górnośląskiej, finansowanych przez ABM.

- W tych badaniach uderza potencjalna wartość poziomu seroprewalencji, czyli odsetka osób, u których wykrywamy przeciwciała IgE. To poziom między 13 a 17 proc. - mówił dr hab. Grzegorz Juszczyk.

Powiedział, że taki wynik to empiryczny dowód na przyjęcie właściwego mnożnika, który jest stosowany w modelach do określania rzeczywistej liczby osób zakażonych koronawirusem w oparciu o dane pochodzące z wyników testów na koronawirusa. -  Oceniamy, że od 4,5 - 5 mln do 6,5 mln osób w polskiej populacji mogło już mieć kontakt z koronawirusem - mówił.

Kolejnych danych ma dostarczyć duże reprezentatywne dla populacji Polski badanie seroepidemiologiczne, oceniające obecność przeciwciał IgE, do którego trwa rekrutacja.

- Chcemy już na etapie prowadzenia tych badań prezentować cząstkowe wyniki. Pierwsze powinniśmy móc przedstawić pod koniec lutego lub na początku marca - przekazał dyr. Juszczyk.

Jak dodał, na potrzeby zespołu ds. monitorowania i prognozowania epidemii działającego w Instytucie gromadzone są też dane z dużych sieci laboratoryjnych, które zgodziły się przekazać do analizy epidemiologicznej wyniki przeprowadzanych samodzielnie bądź na życzenie pacjentów badań serologicznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum