Badania: zakażenie koronawirusem mogło przejść już 6,5 mln Polaków
Pod koniec lutego lub na początku marca będą znane wyniki kolejnego badania oceniającego ilu Polaków zostało zakażonych koronawirusem.

Dla podejmowania decyzji dotyczących obostrzeń w związku z Covid-19 istotne będą m.in. wyniki szerokich badań serologicznych prowadzonych w populacji w celu oceny liczby osób, które mogły już mieć kontakt z koronawirusem - mówił w środę (10 lutego) na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia dr hab. Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.
Jak przypomniał, są dotąd dostępne dane pochodzące z trzech dużych badań oceniających liczbę osób posiadających przeciwciała, co świadczy o przechorowaniu Covid-19. Były to badania prowadzone w województwie zachodniopomorskim, także badanie pilotażowe prowadzone przez Instytut. Są też wstępne wyniki badań prowadzonych w aglomeracji górnośląskiej, finansowanych przez ABM.
- W tych badaniach uderza potencjalna wartość poziomu seroprewalencji, czyli odsetka osób, u których wykrywamy przeciwciała IgE. To poziom między 13 a 17 proc. - mówił dr hab. Grzegorz Juszczyk.
Powiedział, że taki wynik to empiryczny dowód na przyjęcie właściwego mnożnika, który jest stosowany w modelach do określania rzeczywistej liczby osób zakażonych koronawirusem w oparciu o dane pochodzące z wyników testów na koronawirusa. - Oceniamy, że od 4,5 - 5 mln do 6,5 mln osób w polskiej populacji mogło już mieć kontakt z koronawirusem - mówił.
Kolejnych danych ma dostarczyć duże reprezentatywne dla populacji Polski badanie seroepidemiologiczne, oceniające obecność przeciwciał IgE, do którego trwa rekrutacja.
- Chcemy już na etapie prowadzenia tych badań prezentować cząstkowe wyniki. Pierwsze powinniśmy móc przedstawić pod koniec lutego lub na początku marca - przekazał dyr. Juszczyk.
Jak dodał, na potrzeby zespołu ds. monitorowania i prognozowania epidemii działającego w Instytucie gromadzone są też dane z dużych sieci laboratoryjnych, które zgodziły się przekazać do analizy epidemiologicznej wyniki przeprowadzanych samodzielnie bądź na życzenie pacjentów badań serologicznych.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)