Badania: wydajny sen zwiększa szanse na przeżycie kobiet z rakiem piersi?

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2014 10:45

Wydajny sen, który ocenia się dzieląc faktycznie przespany czas przez czas spędzony w łóżku, ma związek z dłuższą przeżywalnością kobiet z zaawansowanym rakiem piersi - informuje pismo Sleep.

Naukowcy ze Stanford University (Kalifornia, USA) doszli do takich wniosków po przebadaniu 97 kobiet z zaawansowanym rakiem piersi. Na trzy kolejne dni kobietom założono na nadgarstek aktygraf, który pozwala ocenić rytm aktywności i różne parametry snu. Średnio pacjentki spędzały co noc osiem godzin w łóżku, ale przesypiały ok. 6,5 godziny.

Kobiety, których sen oceniono jako najbardziej wydajny, przeżywały średnio 68,9 miesiąca, podczas gdy kobiety śpiące najmniej wydajnie - 33,2 miesiąca. Okazało się zarazem, że sama długość snu nie miała wpływu na przeżycie pacjentek. W analizie uwzględniono inne czynniki mogące mieć wpływ na przeżycie kobiet, takie jak wiek, obecność receptorów dla estrogenu na komórkach raka (korzystny czynnik prognostyczny) oraz otrzymywany rodzaj terapii.

Na razie naukowcy nie potrafią wyjaśnić, jaki dokładnie mechanizm odpowiada za związek pomiędzy jakością snu a długością życia kobiet z zaawansowanym nowotworem piersi. Spekulują jednak, że wszelkie zakłócenia snu mogą powodować osłabienie czynności układu immunologicznego bądź zaburzenia hormonalnej reakcji na stres, a są to procesy, które zmniejszają szanse przeżycia.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum