Badania: wstrzykiwany pod skórę dwutlenek węgla zmniejsza otyłość brzuszną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2018 09:16

Karboksyterapia, czyli wstrzykiwanie pod skórę dwutlenku węgla, pozwala w bezpieczny sposób usunąć tkankę tłuszczową z brzucha - choć tylko na pewien czas - informuje "Journal of the American Academy of Dermatology".

Fot. Shutterstock

Karboksyterapię po raz pierwszy zastosowano w leczeniu chorób układu krążenia latach 30. XX wieku, później znalazła zastosowanie w medycynie estetycznej i kosmetologii. Stosowana jest do redukowania drobnych zmarszczek, w walce z rozstępami, cellulitem, w korekcji blizn, przy nadmiarze tkanki tłuszczowej, zwiotczeniu skóry, łysieniu.

Dokładnie odmierzona ilość czystego, "medycznego" dwutlenku węgla podawana jest z butli pod skórę lub śródskórnie za pomocą bardzo cienkiej igły. Z czasem gaz ten jest naturalnie wydalany z organizmu poprzez płuca - podczas oddychania.

Choć technika karboksyterapii znana jest od dawna, sposób, w jaki działa nie został jeszcze całkowicie wyjaśniony. Specjaliści uważali, że pod wpływem wstrzykniętego dwutlenku węgla dochodzi do zmian w mikrokrążeniu oraz uszkodzenia komórek tłuszczowych. Brakowało badań klinicznych potwierdzających skuteczność tej techniki.

Randomizowane, kontrolowane badania dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności wstrzykiwania dwutlenku węgla w celu usunięcia tkanki tłuszczowej z brzucha przeprowadził zespół doktora Murada Alama z Northwestern University.

W badaniu wzięło udział 16 dorosłych osób, które nie miały nadwagi (BMI od 22 do 29). Losowo przydzielono je do grupy otrzymującej co tydzień zastrzyk gazowego dwutlenku węgla po jednej stronie brzucha lub leczenie pozorowane po drugiej stronie - przez pięć tygodni. Metoda okazał się bezpieczna. Odnotowano umiarkowany zanik tkanki tłuszczowej, jednak efekt ten nie był trwały. USG o wysokiej rozdzielczości wykazało zmniejszenie powierzchownie zlokalizowanej tkanki tłuszczowej po pięciu tygodniach, ale nie potwierdziło tego efektu po 28 tygodniach. Masa ciała pacjentów nie zmieniała się w trakcie badania.

Jak wyjaśnia dr Alam, to, że zaobserwowana różnica nie utrzymała się przez sześć miesięcy sugeruje, iż terapia pobudziła dający czasowy efekt proces metaboliczny, który zmniejszył rozmiary komórek tłuszczowych, ale nie spowodował ich obumierania.

Autorzy uważają, że karboksyterapia może znaleźć szersze zastosowanie w redukcji tłuszczu brzusznego, jednak wymaga jeszcze dopracowania, aby dawała dłużej utrzymujące się rezultaty.

Zaletami karboksyterapii są jej naturalność (dwutlenek węgla cały czas powstaje w ludzkim organizmie) oraz niski koszt tego gazu. W porównaniu z operacją znacznie krótsza jest rekonwalescencja, nie pozostają też blizny.

Inne obecnie stosowane nieinwazyjne techniki usuwania tkanki tłuszczowej to kriolipoliza rozbijanie tłuszczu ultradźwiękami, działanie falami radiowymi (RF), chemiczna adipolipoliza, laserowe usuwanie tłuszczu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum