Badania wskazują na spadek inteligencji. Winne są geny czy testy?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 19 czerwca 2018 12:40

Ostatnie kilkadziesiąt lat życia wskazywało na gwałtowny rozwój społeczeństwa. Populacja świata stała wyższa, dorodniejsza, dłużej żyła. Byliśmy też inteligentniejsi. Niestety wszystko wskazuje na to, że trend ten ulega odwróceniu. Zwłaszcza, jeśli chodzi o inteligencję.

Czynnikiem odpowiedzialnym za spadek IQ mogą być tendencyjne pytania w testach, które nie promują myślenia abstrakcyjnego. Fot. Archiwum

Profesor filozofii z University of Otago w Nowej Zelandii James Flynn 36 lat temu zauważył, że średnie wyniki testów IQ w uprzemysłowionych krajach stale rosną w tempie 0,3 pkt na rok. Niestety, wygląda na to, że boom na inteligencję mamy już za sobą - informuje Gazeta Wyborcza.

Wystarczyło przejrzeć 730 tys. testów IQ 18- i 19-letni norweskich poborowych, pochodzących z lat 1970-2009 i opracowanych przez uczonych z Centrum Badań Ekonomicznych im. Ragnara Frischa, aby zauważyć, że z roku na rok wyniki IQ były niższe. Kolejne badania potwierdziły ten trend.

Uczeni obwiniają za ten stan rzeczy ludzi inteligentnych, którzy mają mniej liczne potomstwo, a co się z tym wiąże nie dość intensywnie zasilają pulę genetyczną ludzkości genami promującymi wysoki poziom umysłowy.

Inna hipoteza wskazuje na "silnie ogłupiające środowisko", które wytworzyła w ostatnich latach ludzkość. Kolejnym czynnikiem, który może być odpowiedzialny za spadek IQ są tendencyjne pytania w testach, które nie promują myślenia abstrakcyjnego.

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum