Badania: wnuki palących kobiet bardziej narażone na astmę

Autor: PAP Nauka/Rynek Zdrowia • • 06 października 2015 15:16

Dzieci, których babcie w okresie ciąży z ich matkami paliły papierosy, są bardziej narażone na rozwój astmy - wykazały badania przeprowadzone w Szwecji.

Badania: wnuki palących kobiet bardziej narażone na astmę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Palenie papierosów może wpływać na aktywność genów. Naukowcy dowodzą, że zmiany te mogą być przekazywane kolejnym pokoleniom, co może częściowo wyjaśniać duży wzrost zachorowań na astmę w ciągu ostatnich 50 lat.

Badaniami objęto ponad 66 tys. dzieci i blisko 45 tys. babć. Po zestawieniu wyników okazało się, że w przypadku dzieci, których babcie, będąc w ciąży z ich matkami, paliły papierosy, ryzyko astmy wzrastało o 10-22 proc. nawet wówczas, gdy matki tych dzieci w czasie ciąży nie paliły.

Oceniając ryzyko astmy należy mieć świadomość, że oprócz ekspozycji oraz czynników genetycznych w grę wchodzą jeszcze pozostałości po wcześniejszych pokoleniach. Kolejnym krokiem będzie wykonanie analogicznej analizy z tą różnicą, że wezmą w niej udział dzieci, których babcie ze strony ojca paliły w czasie ciąży - mówi współautorka badań Caroline Lodge z Uniwersytetu Melbourne.

Wnioski zostały zaprezentowane podczas kongresu European Respiratory Society, który odbył się w Amsterdamie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum