Badania: witamina D zapobiega autyzmowi

Autor: PAP - Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 27 marca 2017 20:35

Potomstwo myszy otrzymujących w pierwszym trymestrze ciąży aktywną formę witaminy D nie rozwija cech autystycznych - wynika z badania naukowców z Uniwersytetu w Queensland (Australia).

Badania: witamina D zapobiega autyzmowi
Fot. archiwum

W naszym badaniu wykorzystaliśmy powszechnie uznany model autyzmu, w ramach którego myszy zachowują się w sposób odbiegający od normy, tzn. przejawiają stereotypowe wzorce zachowania oraz wykazują deficyty w zakresie interakcji społecznych i uczenia się - mówi koordynator projektu, prof. Darryl Eyles.

Badacze przekonują, że ciężarne samice suplementowane aktywną formą witaminy D w pierwszym trymestrze ciąży rodziły młode, które nie rozwijały cech autystycznych.

Specjaliści stwierdzili również, że ochronne działanie witaminy D - wbrew wcześniejszym ustaleniom - nie zależało od jej właściwości przeciwzapalnych.

W poprzednich badaniach - prowadzonych na ludziach, naukowcy z Uniwersytetu w Queensland zaobserwowali, że u ciężarnych kobiet z niskim poziomem witaminy D występuje większe ryzyko urodzenia dziecka z objawami autyzmu.

Niestety kobietom w ciąży nie można podawać aktywnej formy witaminy D, gdyż może to uszkodzić kościec rozwijającego się płodu.

Więcej: PAP-Nauka w Polsce

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum