Badania: wiemy więcej o przyczynach groźnych chorób oczu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2012 14:04

Badania naukowców z kilku bostońskich klinik pozwoliły ustalić czynniki ryzyka poważnych chorób oczu - poinformowało pismo "Ophtalmology".

Zespół eksfoliacji (exfoliation syndrome - ES) to choroba związana z wiekiem, w której dochodzi do powstawania i gromadzenia się w tkankach oka patologicznego, włóknistego materiału. Uważa się, że ES jest najczęstszą z uchwytnych przyczyn jaskry, wykazano też jej związek z zaćmą. Zarówno jaskra, jak i zaćma mogą doprowadzić do utraty wzroku, choć w przypadku zaćmy zwykle można go przywrócić usuwając zmętniałą soczewkę.

Naukowcy z kilku bostońskich szpitali przeanalizowali dane z obejmującego 78 955 kobiet badania Nurse's Health Study oraz dane 41 191 mężczyzn z Health Professionals Follow-up Study (HPFS). Badania trwały ponad 20 lat. Jak się okazało, występowanie jaskry związanej z zespołem eksfoliacji w rodzinie dwukrotnie zwiększa ryzyko jej pojawienia się u pacjenta. Osoby, które przebywały w północnych stanach USA częściej zapadały na tę chorobę w porównaniu z mieszkańcami środkowej, a zwłaszcza południowej części kraju.

Bardziej narażone były kobiety - choć nie jest jasne, czy wynikało to ze związanych z płcią różnic w budowie oka, czy raczej innego niż u mężczyzn stylu życia. Natomiast kolor oczu nie wydawał się mieć znaczenia.


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum