Badania: węchowe komórki glejowe nadzieją dla pacjentów z uszkodzonym rdzeniem?

Autor: TVN24.pl/Rynek Zdrowia • • 01 maja 2014 12:55

Uszkodzony rdzeń kręgowy to jedno z największych wyzwań dla współczesnej medycyny. Mimo postępu nauki, w tej kwestii lekarze nadal są bezradni. Ratunkiem mogą się okazać węchowe komórki glejowe.

Rdzeń kręgowy jest przedłużeniem mózgu. To część ośrodkowego układu nerwowego, która przewodzi bodźce między mózgiem, a resztą organizmu. W przeciwieństwie do innych części ciała nie regeneruje się. Nasz organizm nie potrafi odtworzyć przerwanych włókien nerwowych - przypomina tvn24.pl

Amerykańscy badacze w stanie Kentucky wszczepili niedawno poniżej przerwanego rdzenia kręgowego elektryczny stymulator, który powoduje, że uszkodzona część staje się bardziej wrażliwa na sygnały pochodzące z mózgu. Eksperyment zadziałał na czterech mężczyznach. Dwóch z nich miało zachowane częściowe czucie w nogach. Ich urazy miały miejsce dwa lata temu i, jak ostrzegają lekarze, tak dobre efekty mogą nie być osiągalne w przypadkach starszych urazów.

Nad inną eksperymentalną metodą pozwalającą na leczenie uszkodzonego rdzenia kręgowego pracują neurochirurdzy pod okiem prof. Włodzimierza Jarmundowicza z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Ratunkiem mogą się okazać węchowe komórki glejowe pobierane z płata czołowego lub jamy nosowej, przenoszone do laboratorium, tam odpowiednio przygotowywane  i wstrzykiwane poniżej miejsca uszkodzenia rdzenia.

Takie operacje zostały przeprowadzone u czterech pacjentów. W pierwszym okresie chodziło przede wszystkim o ocenę bezpieczeństwa. Prof. Jarmundowicz zaznacza, że ta ocena cały czas trwa i jest zbyt wcześnie, żeby mówić o efektach.Wyjaśnia jednocześnie, że komórki macierzyste pobierane z nosa mają największą zdolność regeneracji, między innymi z powodu kataru i ciągłych infekcji, które zmuszają je do odtwarzania się.

Dotychczas naukowcom udaje się wytworzyć komórki macierzyste, które jako neurony są w stanie funkcjonować, ale nadal nie są w stanie przekazywać impulsów, a tym samym wprawiać ciała w ruch.

Więcej: http://www.tvn24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum